У громадах-учасницях проєкту «Бюджетна партисипація від А до Я» відбулися публічні звіти про виконання бюджету-2023

01 квітня 2024, 8:51

Упродовж березня в громадах-учасницях проєкту «Бюджетна партисипація від А до Я», що реалізується Громадським Партнерством «За прозорі місцеві бюджети!» за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА», відбулися публічні звіти щодо виконання бюджету за 2023 рік. Під час таких заходів використовувалися інструменти, якими з громадами поділилися експерти та експертки Партнерства.

Наприклад, у Жовківській громаді на Львівщині використали такий алгоритм звітування: 1) підготовка візуалізованого звіту про виконання бюджету за 2023й рік; 2) широке анонсування заходу на зручний час; 3) власне звітування як про виконання бюджету, так і про те, як жителі громади можуть вплинути на бюджетний процес; 4) оприлюднення інформації на офіційному сайті та в соцмережах.

«Це хороший приклад спроби реалізувати алгоритм публічного звітування про фінанси в громаді. Дуже приємно, що в громаді почули наші поради, підготували презентацію і провели публічне звітування. На майбутнє можна ще ширше анонсувати зустріч, використати більшу кількість каналів інформування, викладати інформацію максимально доступно й цікаво», – розповів Микола Орлов, експерт проєкту «Бюджетна партисипація від А до Я».

Публічний звіт головних розпорядників бюджетних коштів також провели у Здолбунівській громаді (Рівненщина). Захід також відбувся згідно з рекомендаціями, озвученими на тренінгу для представників ОМС і громадськості тренерками Партнерства Тетяною Романовою та Наталією Рибалко.

В Южненській громаді (Одеська область) публічний звіт перенесли в онлайн-формат через складну ситуацію, повʼязану з ворожими обстрілами. Окрім звітування про виконання бюджету за 2023 рік, голова громади відповів на запитання жителів, які надійшли на електронну скриньку міської ради. Збір запитань від громадян запустили після тренінгу, який провели для представників громади тренерки проєкту Олена Шевчук і Елла Петренко.

На думку Партнерства, проведення публічного звітування місцевої влади про використання бюджету громади має численні переваги для влади і жителів. 

«Це дієвий інструмент демонстрації результатів діяльності місцевої влади, можливість заручитися підтримкою жителів для реалізації планів і програм, а ще – отримати зворотний зв’язок від споживачів бюджетних послуг. Під час публічного звіту місцева влада може краще зрозуміти пріоритети та очікування громадян, що сприяє більш ефективному врахуванню громадських потреб у процесі прийняття рішень. Окрім того, публічність – це запорука запобігання корупції, а ще вона сприяє зростанню довіри до дій влади з боку громадськості», – вважає експертка Партнерства Марія Орлова.

Крім того, експерти Громадського Партнерства «За прозорі місцеві бюджети!» рекомендують такі форми залучення громадян до бюджетного процесу на етапі звітування про бюджет:

  1. Взяти участь в обговоренні звіту про виконання бюджету під час його публічного представлення.
  2. Відвідати засідання бюджетної комісії та сесії, на якій звіт про виконання бюджету затверджується.
  3. Ініціювати громадський аудит виконаного бюджету як за окремими напрямами (наприклад щодо гендерної орієнтованості), так і всього бюджету загалом.

Ознайомитися з іншими рекомендаціями щодо звітування про виконання бюджету можна в публікаціях експертів Партнерства.

Нагадаємо, метою проєкту «Бюджетна партисипація від А до Я» є сприяння формуванню в цільових громадах інфраструктури для впровадження комплексної та інклюзивної системи партисипативного бюджетування, збільшення залучення громадян до бюджетного процесу в громадах, а також поширення та передача успішного досвіду та практик проєкту іншим громадам України.

Ця публікація створена Громадським Партнерством «За прозорі місцеві бюджети!» в рамках проєкту «Бюджетна партисипація від А до Я» та стала можливою завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цієї публікації не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.

Царичанська 85,3 %
Широківська 62,7 %
Баштанська 59,5 %
Лановецька 59,1 %
Васильківська 58,3 %
Показати ще
Петриківка 19,8 %
Золотопотіцька 18,8 %
Любецька 17,9 %
Білоберізька 17,6 %
Хотинська 5,5 %