Закупівлі для НУШ і ринок комунальних послуг: вийшов восьмий випуск онлайн-платформи "Територія громади: чесно та експертно"

27 серпня 2021, 12:10

Особливості закупівельних процедур для «Нової української школи», а також тендерні процедури для визначення постачальників газу й електроенергії у громадах стали темою восьмого випуску платформи «Територія громади: чесно та експертно», яку проводять експерти Громадського Партнерства «За прозорі місцеві бюджети!».

Під час прямого етеру експерт Партнерства Артур Чемерис і начальниця відділу кадрового та правового забезпечення Прибужанівської сільської ради Ольга Циркунова дали корисні поради та поділилися досвідом громад у вирішенні різноманітних проблемних питань, котрі виникають під час проведення закупівель, що особливо актуально перед осіннім періодом.

«Я рекомендую громадам звертати пильну увагу на тендерну документацію, не ускладнювати закупівлю та не створювати при цьому дискримінаційних вимог. Насправді тут все досить просто, адже є чіткі кваліфікаційні критерії для закупівель:

  • Обладнання, матеріально-технічна база і технології
  • Працівники необхідної кваліфікації
  • Документально підтверджений досвід виконання аналогічного за предметом закупівлі договору
  • Фінансова спроможність, яка підтверджується фінансовою звітністю.

Дотримуючись їх, можна уникнути значного шару проблем», - зазначив Артур Чемерис.

При цьому учасники платформи розповіли, що цього року кошти на «Нову українську школу» від держави надійшли буквально в останній момент, і тепер через це буде вельми складно встигнути оперативно зробити закупівельні процедури.

«Цього року громади все зробили вчасно, заздалегідь підготувалися, але гроші від держави не надійшли вчасно, і лиш зараз, після численних звернень від громадськості, питання зрушило з місця. Звісно, що, не маючи коштів від держави, більшість громад не оголошувала тендери, бо нема впевненості, що кошти надійдуть, і це можна зрозуміти», - зауважив експерт.

Водночас, розповідаючи про ситуацію на ринку газу та електроенергії, яку громади закуповують для своїх установ, учасники онлайн-платформи зазначили, що вона досі є неврегульованою та далекою від стабільності:

«Я би сказав, що це «дикий ринок», і треба бути справжнім «закупівельним ковбоєм», щоб вправно вирішувати всі питання на користь громади. І тут, на мою думку, може допомогти кооперація замовників, які спільно можуть і давати відсіч нечесним постачальникам, і допомагати один одному», - порадив Артур Чемерис.

«Ринкові умови для закупівель електроенергії і газу мають як негативні, так і позитивні моменти. З негативних, наприклад, нестабільна ціна. Ще недавно газ коштував 15 грн за кубометр, і чимало громад розраховували на цю вартість, але вже зараз він – 20 грн, і кажуть, що восени ціна може вирости мало не вдвічі. Спробуй це спрогнозувати і закласти кошти в бюджеті. А з позитивного, наприклад, це те, що раніше , коли ми укладала переговорні процедури, місцеві постачальники часто поводилися як монополісти з усіма відповідними наслідками, а зараз можна знайти «золоту середину». Загалом я вважаю, що це правильно – проводити закупівлі за тендерними процедурами, хоча, звісно, все це слід ще вдосконалювати», - розповіла Ольга Циркунова.

Переглянути випуск онлайн-платформи можна ТУТ.

Переглянути всі вісім випусків.

Громадське партнерство «За прозорі місцеві бюджети!» започаткувало перший в країні експертний інформаційно-роз’яснювальний онлайн-майданчик, який працюватиме наживо у режимі реального часу. Перший випуск онлайн-платформи відбувся 18 травня і був присвячений діяльності комунальних підприємств громад.

Громадське Партнерство «За прозорі місцеві бюджети!» – це перша та єдина в Україні мережа громадських організацій, яка фокусується на питаннях підвищення стандартів доброчесності, прозорості та ефективності бюджетного процесу на місцевому рівні і забезпечені участі громадян у ньому. До його складу входять 19 громадських організацій та ЗМІ з 15 областей України.

Царичанська 85,3 %
Широківська 62,7 %
Баштанська 59,5 %
Лановецька 59,1 %
Васильківська 58,3 %
Показати ще
Петриківка 19,8 %
Золотопотіцька 18,8 %
Любецька 17,9 %
Білоберізька 17,6 %
Хотинська 5,5 %