Як зробити бюджетний процес прозорим: стартувала навчальна компонента для громадах-партнерок програми USAID DOBRE

18 листопада 2024, 8:13

Для 60 територіальних громад, що є партнерками Програми USAID DOBRE, у листопаді стартував комплекс навчальних заходів. Тренінги, присвячені темам бюджетної прозорості й управлінню публічними фінансами та моніторингу доброчесності, проводять експерти й експертки проєкту «Протидія корупції та впровадження доброчесності в територіальних громадах», що реалізується Громадським Партнерством «За прозорі місцеві бюджети!» спільно з ГО «Центр політичних студій». 

Першими навчання проходять 120 представників і представниць органів місцевого самоврядування. Вони опановують основи бюджетної прозорості, отримують практичні інструменти для забезпечення  підзвітності, доброчесності, інклюзивності бюджетного процесу, обмінюються досвідом, дізнаються про успішні практики звітування в територіальних громадах та залучення громадян. Другим етапом навчальної компоненти стане цикл тренінгів для 60 представників і представниць громадянського суспільства цих же територіальних громад: вони дізнаватимуться про етапи бюджетного процесу, антикорупційні інструменти та їхнє практичне застосування, про проведення громадської антикорупційної експертизи та антикорупційного моніторингу, а також будуть напрацьовувати механізми співпраці з місцевою владою для того, щоб інформувати громадян про бюджет та залучати їх до всіх етапів бюджетного процесу.  

«Ми спланували навчальну компоненту для територіальних громад таким чином, щоб залучати до тренінгів і тих, хто безпосередньо працює з бюджетами на місцях, тобто фахівців/чинь ОМС, і тих, хто має, з одного боку, моніторити бюджетні процеси, з іншого - допомагати владі побудувати містки взаємодії й довіри з жителями, тобто громадських діячів/ок. На наших тренінгах, які мають максимально потужну практичну складову, учасники/ці опановують цілком реалістичні, дієві механізми для забезпечення прозорості бюджетного процесу: це максимально широке інформування громадян; консультування з жителями,  яке  означає  двосторонню  взаємодію між владою та громадянами; та, звичайно, забезпечення  активної  участі громадян. Важливо, щоб і представники/ц влади, і громадянської спільноти отримали навички та зручні для використання в реаліях своєї громади інструменти з підвищення прозорості місцевого бюджету», – розповів координатор Громадського Партнерства «За прозорі місцеві бюджети!» Анатолій Бойко.

Після проведення тренінгових заходів експерти/ки проєкту організують два хакатони для молодіжних активістів/ок з територіальних громад на тему доброчесності та запобігання корупції. Очікується, що за їхніми результатами буде реалізовано три найкращі ініціативи, які розповсюджуватимуться для всіх громад-партнерок Програми USAID DOBRE.

Проєкт «Протидія корупції та впровадження доброчесності в територіальних громадах» організовано Громадським Партнерством «За прозорі місцеві бюджети!» спільно з ГО «Центр політичних студій» в межах Програми «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE).

Програма USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) – це дев’ятирічна програма, що виконується Глобал Ком’юнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Програма DOBRE тісно співпрацює зі 100 територіальними громадами (ТГ) у десяти областях України, щоб допомогти їм реалізувати переваги та справитися із викликами, які приносить децентралізація. Програма DOBRE надає технічну та матеріальну підтримку ТГ задля допомоги їм здійснювати урядування відкрито та підзвітно; відповідати на потреби громадян; підтримувати активну залученість громадян до прийняття рішень та вироблення політик.