В Україні вдруге проходить вулична акція «Впливай на бюджет своєї громади!»

26 вересня 2017, 23:13

Протягом другої половини вересня 2017 року в 13 громадах десяти областей України проходить вулична акція «Впливай на бюджет своєї громади!».  В ході заходів місцеві мешканці отримають актуальну інформацію та консультації з бюджетних питань, а також зможуть залишити свої пропозиції до бюджету громади на наступний рік. Організатором акції, яка проходить в Україні вже вдруге, виступає громадське партнерство «За прозорі місцеві бюджети!».

Основними завданнями проведення вуличної акції є інформування жителів громад про питання місцевих бюджетів та їх залучення до бюджетного процесу на місцевому рівні. Зокрема, всі зацікавлені жителі громад зможуть підійти до наметів партнерства "За прозорі місцеві  бюджети!",  отримати усні консультації та роз’яснення стосовно місцевих бюджетів, а також просвітницьку поліграфічну продукцію з бюджетних питань. Для більшого привернення уваги та ілюстрації проблем місцевих бюджетів протягом акції будуть проведені перфоманси «Де твої гроші в місцевому бюджеті?».

Інше важливе завдання акції полягає в залученні активних мешканців до участі в бюджетному процесі. Адже, як можна розвивати громади, не знаючи, чого прагнуть її мешканці, і який розподіл бюджетних коштів вважають справедливим та правильним. Зокрема, жителі відповідних громад зможуть заповнити форму бюджетної пропозиції до бюджету своїх громад на 2018 рік. Діапазон пропозицій до бюджету може бути широкий - ремонт дороги, встановлення освітлення чи дитячого майданчику на конкретній вулиці чи дворі, організація тематичного фестивалю для туристів, проведення заходів з популяризації енергозбереження тощо. Головне – щоб пропозиції торкались повноважень місцевої влади та були коректно і конкретно сформульовані.

Паралельно вуличній акції бюджетні пропозиції від жителів громад будуть збиратися за аналогічною формою в режимі онлайн на інформаційних ресурсах організаторів акції та в соціальних мережах. Всі зібрані таким чином пропозиції мешканців громад будуть систематизовані та у формі звернення громадян скеровані до відповідних місцевих рад для врахування при підготовці проекту бюджету на 2018 рік.

Учасники партнерства «За прозорі місцеві бюджети!», організатори акції в конкретних громадах, триматимуть на постійному контролі вирішення саме тих проблем в громадах, які найбільше хвилюють мешканців. Серед тринадцяти громад, в яких проводиться акція, – 5 об’єднаних територіальних громади (ОТГ), адже саме тут необхідно формувати нову культуру участі представників громади в бюджетному процесі. Зокрема, 21 вересня мешканці Велицької ОТГ Волинської області мали можливість висловити свої думки та запропонувати ідеї щодо розподілу бюджетних коштів, 25 вересня – мешканці Заводської ОТГ на Тернопільщині. Людям пояснювали, що від того, як будуть розподілені бюджетні кошти, залежить життєдіяльність їхньої ОТГ та добробут кожного її мешканця.

Подібна акція проводиться партнерством вже вдруге. В минулому році вперше в масштабах всієї України було успішно апробовано інноваційний інструмент участі громадян в бюджетному процесі – подання в органи місцевого самоврядування своїх пропозицій щодо пріоритетних напрямів витрачання коштів місцевого бюджету в наступному році. Влітку 2016 року у 18 містах та селищах України практично синхронно пройшла вулична акція «Впливай на бюджет свого міста!». Всього в акції прийняло участь близько 6 000 осіб, приблизно кожен десятий учасник акції погодився внести свої пропозиції до бюджету 2017 року. Таким чином, за підсумками акції було зібрано понад 500 пропозицій громадян до місцевих бюджетів вісімнадцяти громад. Всі пропозиції, які відносились до компетенції місцевої влади, було спрямовано до відповідних рад та забезпечено їх врахування. Необхідно відмітити, що багато бюджетних пропозицій, зібраних на акції, було враховано в місцевих бюджетах на 2017 рік. Наприклад, бюджетні пропозиції, зібрані в місті Здолбунові Рівненської області, було розглянуто на постійних депутатських комісіях, значна частина з них включена в програми міста на 2017 рік, ще частина врахована у планах на 2018-2020 роки.

Акція «Впливай на бюджет своєї громади!» проводиться учасниками Громадського партнерства «За прозорі місцеві бюджети!» одночасно в  різних регіонах України. Місією Партнерства «За прозорі місцеві бюджети!» є створення умов для ефективного формування та використання місцевих бюджетів в інтересах громад шляхом підвищення доброчесності, прозорості бюджетного процесу та забезпечення участі громадян у ньому. Наразі до складу Партнерства входять 39 громадських організацій та ЗМІ з 17 областей України. Діяльність Громадського партнерства «За прозорі місцеві бюджети!» координує Одеська обласна організація ВГО «Комітет виборців України»

Царичанська 85,3 %
Широківська 62,7 %
Баштанська 59,5 %
Лановецька 59,1 %
Васильківська 58,3 %
Показати ще
Петриківка 19,8 %
Золотопотіцька 18,8 %
Любецька 17,9 %
Білоберізька 17,6 %
Хотинська 5,5 %