У Миколаєві відбувся круглий стіл “Індекс прозорості місцевих бюджетів-2018: Миколаїв”

04 березня 2019, 20:43

26 лютого у Миколаєві відбувся круглий стіл "Індекс прозорості місцевих бюджетів-2018: Миколаїв", під час якого були представлені та обговорені результати вимірювання рівня прозорості бюджетного процесу міста Миколаєва.

Вимірювання здійснювалось експертами Громадської організації «Агентство економічного розвитку» в рамках національної кампанії Громадського партнерства "За прозорі місцеві бюджети!" за унікальною Методологією оцінки прозорості місцевих бюджетів, яка включає 139 критеріїв і надає можливість комплексно оцінити рівень бюджетної прозорості будь-якого міста. 

Кампанією вимірвання було охоплено 37 українських міст - всі міста-обласні центри, м. Київ та низка міст-районних центрів. За її результатами сформовано національний рейтинг "Індекс прозорості місцевих бюджетів - 2018" та рекомендації з підвищення рівня прозорості бюджетного процесу у відповідних містах.

За результатами вимірювання  рівень прозорості міського бюджету міста Миколаєва є складає 41%, що є задовільним.

Задовільний рівень прозорості забезпечено по параметру відкритості інформації стосовно бюджету – 34% від максимально можливого показника. Зокрема, показники наявності та оприлюднення Програми соціальна-економічного розвитку, оприлюднення рішення про затвердження бюджету, паспортів бюджетних програм, висвітлення діяльності комунальних підприємств на офіційному сайті, дотримані в більшій мірі, що свідчить про дотримання базових вимог бюджетного законодавства.

По параметру прозорості прийняття рішень, що передбачають активне залучення громадян до консультацій та участі в прийнятті рішень щодо бюджету, рівень прозорості є високим – 59% від максимально можливих показників. Такий показник досягнуто, в цілому, завдяки виконанню базових вимог щодо забезпечення можливості для громадян відвідувати пленарні засідання сесій та постійних комісій, на яких розглядаються питання бюджету громади, наявності базових документів, які передбачають процедури для залучення громадян (напр., Статут), оприлюднення відеозаписів пленарних засідань та протоколів засідань комісій/сесій. В місті успішно реалізовано бюджет участі, як один з механізмів активного залучення громадян до формування бюджету. Звітування про виконання бюджету за рік проводиться перед широким загалом мешканців.

По параметру інновативних практик наразі орган місцевого самоврядування продемонстрував задовільний рівень прозорості – 35% від максимально можливих показників. Зокрема в місті для інформування про питання бюджету відведено окремий розділ на веб-сайті, на якому для громадян доступна базова бюджетна документація, використовується інтерактивна візуалізація бюджету та система Prozorro для здійснення допорогових закупівель. А також функціонує окремий сайт, присвячений реалізації Бюджету участі, мешканці мають змогу голосувати за громадські проекти очно та онлайн. 

З огляду на результати оцінювання, міській раді задля підвищення рівня прозорості бюджету Миколаєва необхідно вжити ряд першочергових заходів.

Насамперед, це стосується своєчасного оприлюднення та систематичного оновлення усієї інформації щодо міського бюджету у окремому розділі на сайті міста. Окрему увагу варто приділити оприлюдненню всіх проектів рішень про бюджет у повному обсязі (про внесення змін до бюджету, затвердження квартальних та річного звіту про виконання бюджету).

Міській ради рекомендовано надалі запроваджувати інновативні практики у висвітленні інформації та залученні мешканців до бюджетного процесу. Адже, ці показники потребують уваги та доопрацювання з боку посадовців.

З детальними результатами оцінювання та Методологією  оцінки прозорості місцевих бюджетів можна ознайомитись на сайті https://tlb.in.ua/.

Національна кампанія "Індекс прозорості місцевих бюджетів — 2018" здійснюється Громадським партнерством "За прозорі місцеві бюджети!" в рамках проекту "Підвищення прозорості бюджетного процесу на локальному рівні" за підтримки Міжнародного Фонду "Відродження".

Царичанська 85,3 %
Широківська 62,7 %
Баштанська 59,5 %
Лановецька 59,1 %
Васильківська 58,3 %
Показати ще
Петриківка 19,8 %
Золотопотіцька 18,8 %
Любецька 17,9 %
Білоберізька 17,6 %
Хотинська 5,5 %