“Стадіон, так стадіон!” - четвертий тиждень кампанії “Впливай на бюджет своєї громади!”

17 жовтня 2019, 10:48

Де в селі на Західній Україні в неділю можна зустріти людей? Правильна відповідь - в церкві та на футболі. 13 жовтня саме поблизу цих двох локацій відбулась акція "Впливай на бюджет своєї громади!" у Великогаївській ОТГ. Спершу активісти Партнерства "За прозорі місцеві бюджети!" спільно з працівниками сільради розклали намет біля сільради, потім перемістились на стадіон, де місцева команда "Агрон" проводила матч на першість аматорів України.

Під час акції, у котрій взяло участь майже 200 осіб, говорили про врахування пропозицій сільрадою на цей рік, і, як виявилось, багато що із запропонованого мешканцями було вже враховано в бюджеті. Вразило також і те, що багато хто знав про "Бюджет для громадян".Кампанія "Впливай на бюджет своєї громади!" йде повним ходом. Минулого тижня експерти Громадського партнерства "За прозорі місцеві бюджети!" збирали пропозиції до бюджетів на стадіонах, ринках та навіть у коворкінгах.

4 жовтня Асканія-Нова селищна рада розпочала заходи щодо інформування мешканців громади про бюджет. Рівно о 09:00 у всіх населених пунктах розпочались презентації "Бюджету для громадян". Одночасно з цим представники органу місцевого самоврядування збирали пропозиції до бюджету на 2020 рік. 

В Дмитрівській сільській об'єднаній територіальній громаді майже кожна публічна зустріч, концерт або інший захід починається з "Бюджету для громадян". Активні та відповідальні представники громади на чолі з головою громади та керівницею Дому культури не пропускають жодної можливості розказати мешканцям про бюджет громади. 

У вуличній акції "Впливай на бюджет своєї громади!", що проходила у Зборові, прийняло участь більше 100 осіб. Ще понад 200 почуло про бюджет і отримало "Бюджети для громадян", але не змогли відійти від своїх робочих місць, оскільки акція відбулася...на ринку. Активними учасниками акції були люди старшого віку. Всі, хто подав пропозицію, отримали солодкий подарунок від організаторів.

Поруч з приміщенням сільради Новорайської ОТГ був встановлений намет, в якому жителі отримували екземпляри «Бюджету для громадян», а також надавали свої пропозиції до бюджету 2020 року. Після обіду в центрі єдиного старостинського округу ОТГ, в селі Червоний Маяк,  експерти Громадського партнерства "За прозорі місцеві бюджети!" провели публічну презентацію. Місцевим жителям пояснили призначення "Бюджету для громадян", стан виконання бюджету громади. Останні зазначили, що в селі дуже багато проблем, але задоволені, що в бюджеті розвитку ОТГ чимало саме їх об’єктів. Тепер вони зустрінуться з односельцями та розкажуть про бюджет.

Багато заходів і багато людей чекали на акцію і у Печеніжинській об'єднаній територіальній громаді - встигли побувати на кінних змаганнях, вшануванні повстанців та святковій службі. Усюди спілкувались з мешканцями, розказували про "Бюджет для громадян" і збирали пропозиції до бюджету 2020 року. Дуже багато молоді, яка знає як і хоче розвивати громаду. Найсерйозніша з них уже подала пропозицію до бюджету на 2020 рік.

З музикою та дискусіям відбулась акція "Впливай на бюджет своєї громади!" у Золотопотіцькій ОТГ. Під час заходу зустрілись теперішній селищний голова Ростислав Кушик та колишній - Марія Моспан. Вони жваво обговорювали перспективи громади, розвиток освітньої галузі, кадровий потенціал. Загалом у акції взяли участь більш ніж 250 осіб, серед яких було і декілька депутатів.

А в селі на південній Україні, у неділю мешканців можна зустріти на святкуванні Дня селища. 13 жовтня Олександрівська об"єднана громада святкувала день народження смт Олександрівка. Не втрачаючи нагоди, провели вуличну акцію "Впливай на бюджет своєї громади!", збирали пропозиції, роздавали "Бюджети для громадян", розповідали про його наповнення разом із заступницею селищного голови. Лідером по кількості згадувань у пропозиціях залишаються ремонти дороги, сміття, благоустрій селища.

Привітали місцевих жителів села Сопів, що у Печеніжинській об'єднаній територіальній громаді, з храмовим святом та поспілкувались про бюджет громади. Презентували "Бюджет для громадян" та збирали пропозиції до бюджету. Місцеві мешканці дуже хочуть добудувати дитячий садок і відремонтувати дороги у громаді. А ще кажуть, що місцевій старості треба переїжджати з місцевого будинку культури в окреме приміщення.

День козацтва, Покрови і захисників України зустріла у Новопразькій ОТГ, де по сумісництву святкували ще й День селища. Тут, на свіжому повітрі, організували і велопробіг, і конкурс на краще оформлення велів, і столи достатку, і концерт, і фотозони, і святковий куліш. Приємно, що громада використовує накреативлений для першого патріотичного велопробігу бренд -"КотиКоло". Тепер символ кола Новопразька ОТГ використала ще й для того, щоб пояснити, як формується і витрачається бюджет громади. З допомогою "бюджетного сонця" жителі громади могли зрозуміти, як розподілили бюджет цьогоріч. Використовуючи зерна пшениці попросили населення показати, на що варто виділити більше видатків та озвучити свої пропозиції до бюджету. Лише за співпраці влади і громади, а метафорично сонця, зерен і якісної взаємодії можна створити красивий коровай, себто ефективний і збалансований бюджет, який задовольнити всі потреби громади.

Школярам в межах кампанії "Впливай на бюджет своєї громади!" приділяється окрема увага. 

Так, 8 жовтня у сесійній залі Олександрівської селищної ради було галосно, туди завітали учні Олександрівської та Трикратської шкіл щоб ближче познайомитись з бюджетом громади.

Під час "бюджетного уроку" поговорили про сімейний бюджет, з'ясували як бюджет громади впливає на бюджет сім'ї, і навпаки; дізнались про інструменти участі мешканців у вирішенні місцевих питань, зокрема, і питань бюджету громади; почитали, пощупали, роздивились "Бюджет для громадян" Олександрівської громади за 2019 і за 2018 роки, подивились, що змінилось.

Після цього учні та об'єднались у 4 команди та пройшли бюджетний квест - подивились "А як там у сусідів?" Після квесту присутнім було запропоновано подати пропозицію до бюджету громади на 2020 рік онлайн. Заразом і перевірили, як важко чи легко це зробити.

Міський голова Віталій Луков розповів учням Вознесенської гімназії про особливості формування та розподілення бюджетних коштів. Для кращого розуміння й простоти сприйняття інформації було обрано досить цікаву форму порівняння. Очільник міста розповідав про бюджет громади на прикладі корови.

Очевидно, гімназистам сподобалася така форма спілкування, адже слухали усі дуже уважно. 

У Тлумацькій Гімназії говорили зі старшокласниками про гроші. І не просто гроші - а про бюджет громади. На простих прикладах сімейного бюджету розглядали непрості принципи бюджетного процесу громади. Можемо відповідально заявити, що серед старшокласників у Тлумацькій міській громаді є чимало майбутніх економістів.

9 жовтня в Мостівській об'єднаній територіальній громаді був насичений день:

презентація результатів оцінювання бюджетного процесу 2018/2019 років

зустріч зі школярами, урок "Молодь і бюджет громади".

В історичному місці в Мостовому - маєтку пана Ерделі, в якому зараз знаходиться школа, з учнями 10-11 класів розібрались, що таке місцевий бюджет, пересвідчились, що він не лежить в сейфі сільського голови, чи мають вони/їх батьки безпосереднє відношення до місцевого бюджету, познайомились з Бюджетом для громадян Мостового, як можна долучитись до формування місцевого бюджету і чи можна, взагалі.

Коворкінг у селищі? - не чули? А він є, у Доманівці працює коворкінговий центр "ПораДій", який є центром збору молоді у громаді. 9 жовтня там зібрались 26 учнів/учениць щоб більше дізнатись про бюджет громади, що це і з чим його їдять.

Разом шукали відповіді на різні запитання " а до чого тут ми?", "я нічого не вирішую", "бюджет нас не стосується/стосується напряму"?

І наче знайшли:

батьки працюють і платять податки, які йдуть до бюджету громади;

заправляємо автомобіль чи мопед, беремо чек - наповнюємо бюджет,

реєструємо право власності "+" до бюджету

 навчаємось у школі "-" до бюджету, наше навчання не безкоштовне для громади;

держава дає кошти на освіту і медицину, а як утримувати інші галузі?

З усім розібрались, після зустрічі подали пропозиції онлайн за допомогою онлайн-форми і вже традиційно пройшли, граючи, бюджетний квест.

14 жовтня 2019 року в рамках святкування щорічного фестивалю «На Покрову в Помічну» було представлено Бюджет для громадян 2019 року та зібрано понад 80 пропозицій до бюджету 2020 року. Жителі активно долучилися до обговорення проблем та потреб громади.  Діапазон пропозицій до бюджету був дуже широкий: ремонт доріг; освітлення; благоустрій території громади та її водного ресурсу; покращення стану будівель освіти, культури, медицини, спорту та їх матеріально-технічне забезпечення; створення місць сімейного відпочинку.

15 жовтня в Асканії-Новій представники селищної ради разом з експертом Партнерства Світланою Гудь ознайомили молодь з бюджетним процесом та інструментами залучення до нього. Світлана розповіла дітям, що таке бюджет взагалі, з чого він складається, а головний бухгалтер Марина Дудок вже більш детально пояснила про джерела надходження коштів до бюджету ОТГ та куди вони витрачаються. По завершенню діти надали свої пропозиції до формування бюджету селищної ради на 2020 рік. 

Зарядились позитивом від спілкування із старшокласниками з Печеніжинського ліцею.

Урок, присвячений функціонуванню місцевого бюджету, провели і в Печеніжинській громаді. Порівнювали бюджетний процес громади із підготовкою випускного. Логіка проста - при підготовці одного і другого слід максимально задовільнити інтереси учасників, а самі учасники повинні брати активну участь і від них багато чого залежить.

Кампанія "Впливай на бюджет своєї громади!" триває далі, і до кінця жовтня в наших підшефних громадах відбудеться ще купа цікавих та креативних "бюджетних" заходів "просто про складне", про які ми обов'язково розповімо у наступних оглядах.

"Впливай на бюджет своєї громади!" - комплексна інформаційно-мобілізаційна кампанія, що реалізується Громадським партнерством "За прозорі місцеві бюджети!" в рамках програми DOBRE USAID Ukraine - USAID Україна та охоплює 75 об'єднаних громад в 7 областях України.

Царичанська 85,3 %
Широківська 62,7 %
Баштанська 59,5 %
Лановецька 59,1 %
Васильківська 58,3 %
Показати ще
Петриківка 19,8 %
Золотопотіцька 18,8 %
Любецька 17,9 %
Білоберізька 17,6 %
Хотинська 5,5 %