Сьомий випуск онлайн-платформи "Територія громади: чесно та експертно": як активізувати людей через бюджет участі?

13 серпня 2021, 10:52

Як зробити бюджет участі максимально дієвим та при цьому не зневірити, а навпаки, заохотити людей подавати проєкти і голосувати? Про це 13 серпня говорили учасники сьомого випуску онлайн-платформи «Територія громади: чесно та експертно», яку проводить Громадське Партнерство «За прозорі місцеві бюджети!».

Під час прямого етеру експертка Громадського Партнерства Тетяна Романова та представники громад: Ірина Мундрус, заступниця начальника відділу економічного розвитку та інвестицій Сновської громади з Чернігівщини, Іван Ващенко, начальник юридичного відділу Корюківської міської ради, Ольга Малюта, провідна фахівчиня відділ економічного розвитку, інвестицій та комунальної власності Дмитрівської громади Кіровоградської області, та Лідія Міркотан, начальниця відділу культури Дмитрівської громади, обговорювали практичні приклади реалізації бюджету участі, розповідали про свій досвід, ділилися інструментами заохочення жителів громад, радили, що врахувати і як зробити цей інструмент справді дієвим та цікавим для людей.

Серед основних проблемних питань, які обговорили учасники онлайн-платформи, зокрема була участь у громадському бюджеті комунальних закладів (школи, лікарні тощо). З одного боку, людині виграти проєкт у конкуренції зі школою майже нереально, а з іншого боку – школа теж має право на активну участь у житті громади. Гарним варіантом, крім певних обмежень (наприклад, заборона на участь проєктів, пов’язаних з поліпшенням матеріально-технічної бази закладів тощо), стають шкільні бюджети участі, які вже почали запроваджувати у громадах.

«Ми щойно затвердили положення про шкільний бюджет участі, тож плануємо скоро реалізовувати цю ідею. Зробили градацію суми бюджетних проєктів: для шкіл з чисельністю дітей до 100 осіб – по 5000 грн, для шкіл від 100 до 300 дітей – по 10 тис. грн, а найбільша школа – опорна, де навчаються 600 дітей, отримає на реалізацію своїх проєктів 25 тис. грн. Якщо порахувати, то це приблизно рівні суму у розрахунку на одного учня. Тож ми дуже сподіваємося, що наші діти будуть активним і з юних років вчитимуться і основам бюджетних процесів, і знатимуть, що від у громаді залежить дуже багато. А тому не будуть байдужими», - розповіла Ірина Мундрус зі Сновської громади.

«Ми теж зробили бюджет участі для школярів: на кожну школу ми заклали по 5 тисяч гривень, і тепер змагання між проєктами йде всередині самої школи, а не між школами», - поділився досвідом Іван Ващенко, начальник юридичного відділу Корюківської міської ради.

Обговорюючи питання залученості до громадського бюджету жителів усіх населених пунктів громади, учасники й учасниці «Території громади» порадили проводити широкі інформаційні кампанії у громадах, публікувати інформацію про проєкти у бюлетенях, які розповсюджуються у всіх старостинських округах, постійно інформувати жителів через офіційний сайт і сторінки громади у соцмережах тощо.

«У нас під час першого бюджет участі виграли два проєкти, і обидва були з села, а не з міста. Тому говорити про те, що старостинські округи менше залучені до цього процесу, не можна. Та й взагалі у нас тепер старости дуже активно займаються інформаційними кампаніями, багато розповідають про бюджет участі місцевим жителям, у нас, можна, сказать, здорова конкуренція і змагальність між старостами в цьому напрямку, і це, як на мене, дуже добре», - розповів Іван Ващенко.

Нагадаємо, що бюджет участі – це демократичний процес, який надає можливість кожному жителю громади брати участь в розподілі коштів місцевого бюджету через створення проєктів для покращення свого населеного пункту та голосування за них.

Переглянути сьомий випуск онлайн-платформи можна тут.

Переглянути всі випуски можна тут.

Нагадаємо, що Громадське Партнерство «За прозорі місцеві бюджети!» започаткувало перший в країні експертний інформаційно-роз’яснювальний онлайн-майданчик «Територія громади: чесно та експертно».

Громадське Партнерство «За прозорі місцеві бюджети!» – це перша та єдина в Україні мережа громадських організацій, яка фокусується на питаннях підвищення стандартів доброчесності, прозорості та ефективності бюджетного процесу на місцевому рівні і забезпечені участі громадян у ньому. До його складу входять 18 громадських організацій та ЗМІ з 15 областей України. 

 

Царичанська 85,3 %
Широківська 62,7 %
Баштанська 59,5 %
Лановецька 59,1 %
Васильківська 58,3 %
Показати ще
Петриківка 19,8 %
Золотопотіцька 18,8 %
Любецька 17,9 %
Білоберізька 17,6 %
Хотинська 5,5 %