Що дає оцінювання бюджетної прозорості: вийшов тринадцятий випуск онлайн-платформи "Територія громади: чесно та експертно"

05 листопада 2021, 13:08

Бюджетній прозорості та її оцінюванню був присвячений 13-й випуск онлайн-платформи  «Територія громади: чесно та експертно», яку проводять експерти Громадського Партнерства «За прозорі місцеві бюджети!», який вийшов в етер 4 листопада.

 

Експерти Партнерства Тарас Халавка і Альона Єгорова, а також Заводський селищний голова Людмила Павлінська і Глибоцький селищний голова Григорій Ванзуряк говорили про вимірювання прозорості місцевих бюджетів, що це дає громадам на практиці та які інструменти прозорості досвідчені громади вже використовують у постійній роботі.

Як роз’яснила експертка Альона Єгорова, вимірювання прозорості місцевих бюджетів Партнерство реалізує вже кілька років за спеціально розробленою Методологією, яка враховує як чинне національне законодавство, так і визнані міжнародні стандарти. В цьому році Методологію було оновлено відповідно до нових вимог законодавства.

«Оцінювання бюджетної прозорості є ключем до успіху громади, адже, по-перше,  виступає інструментом просування стандартів прозорості місцевих бюджетів; по-друге, створює позитивну конкуренцію між муніципалітетами; по-третє, формулює «дорожні карти» задля підвищення бюджетної прозорості. На практиці ми бачимо, що громади починають поліпшувати прозорість у цій надважливій сфері вже в процесі оцінювання, щойно отримавши перелік показників і запитань, адже прагнуть мати гарні показники і конкурувати порівняно з іншими. А для мешканців від такої здорової конкуренції – суцільна користь», - наголосила вона.

За словами Глибоцького селищного голови Григорія Ванзуряка, цього року громада вперше бере участь у оцінці прозорості місцевого бюджету, однак минулого року вже пройшла  оцінювання прозорості бюджетного процесу у сфері медицини та освіти, яке також проводило Громадське Партнерство «За прозорі місцеві бюджети!».

«У результаті після того оцінювання ми за рекомендаціями експертів та їхньої підтримки створили піклувальну раду при Глибоцькому ліцею, провели збір пропозицій до бюджету, да також щороку розробляємо «Бюджет для громадян». Також залучаємо нові канали комунікації для інформування громадян про бюджет, наприклад, у нас дуже популярний чат в одному з месенджерів, яким користуються понад 2000 жителів. І я можу точно сказати, що відкритість – це певна платформа для того, щоб стати доступнішими для жителів і привабливішими для бізнесу», - зазначив він.

Заводський селищний голова Людмила Павлінська розповіла, що очолювана нею громада вже втретє проходить оцінювання бюджетної прозорості і вже має чимало ефективних напрацювань:

«Зараз у нас нове завдання – долучити до інформування про бюджетний процес жителів наших новоприєднаних населених пунктів.  Для того, щоб якнайповніше розповісти людям про бюджет, про те, як вони можуть долучитися до подання своїх пропозицій тощо. Для цього використовуємо чат у популярному месенджері, запровадили онлайн-трансляцію засідань бюджетної комісії, а також у нас над проєктом бюджету працює експертна робоча група. Обов’язково робимо візуалізацію бюджету, маємо бюджет участі і обов’язково оприлюднюємо на офіційному сайті бюджетну інформацію».

 

У підсумку експерт Партнерства Тарас Халавка виокремив кілька основних порад для громад щодо посилення бюджетної прозорості:

  • використовувати нові канали комунікації;
  • активно наповнювати сторінки про бюджети на офіційних сайтах, щоб вся інформація була акумульована в одному місці і її було легко знайти в повному обсязі;
  • оприлюднювати всю бюджетну інформацію відповідно до вимог Бюджетного кодексу;
  • користуватися при цьому Методологією Партнерства.

Крім того, на сайті, створеному експертами Партнерства, кожна громада може сама заповнювати опитувальних, провести верифікацію даних та порівняти результати з попередніми роками, а також – за потреби – отримати консультативну допомогу від Партнерства та рекомендації щодо покращення ситуації.

Дізнатися більше про написання успішних проєктів для громад можна, переглянувши 13-й випуск онлайн-платформи. 

Переглянути всі тринадцять випусків можна за цим посиланням.

Громадське партнерство «За прозорі місцеві бюджети!» започаткувало перший в країні експертний інформаційно-роз’яснювальний онлайн-майданчик, який працюватиме наживо у режимі реального часу. Перший випуск онлайн-платформи відбувся 18 травня і був присвячений діяльності комунальних підприємств громад.

Громадське Партнерство «За прозорі місцеві бюджети!» – це перша та єдина в Україні мережа громадських організацій, яка фокусується на питаннях підвищення стандартів доброчесності, прозорості та ефективності бюджетного процесу на місцевому рівні і забезпечені участі громадян у ньому. До його складу входять 19 громадських організацій та ЗМІ з 15 областей України.

Царичанська 85,3 %
Широківська 62,7 %
Баштанська 59,5 %
Лановецька 59,1 %
Васильківська 58,3 %
Показати ще
Петриківка 19,8 %
Золотопотіцька 18,8 %
Любецька 17,9 %
Білоберізька 17,6 %
Хотинська 5,5 %