Ремонт греблі, вивіз листя та ніч у бюджеті: як громади фінанси планують

06 листопада 2019, 19:07

"Ніч у бюджеті"! Саме у такому форматі вознесенська молодь намагалася розібратися у лабіринтах місцевого бюджету. Від кабінету голови громади до зали засідань виконавчого комітету рухався квест «Ніч у бюджеті». У формі гри молодь дізнавалася про особливості розподілу бюджетних коштів та методи, за допомогою яких кожен із мешканців може на нього вплинути. Щоб перетворити нудні цифри та складні терміни у цікаву розмову, голова громади Віталій Луков обрав незвичайне порівняння - розповідав про бюджет на прикладі корови. Після квесту діти поділилися на групи та змагалися у знаннях бюджету своєї та сусідніх громад. Група, яка найкраще впоралися із завданням, отримала невеликі подарунки.

Активно пройшла акція "Впливай на бюджет своєї громади" й в Новоукраїнській ОТГ:

В Сновській громаді Чернігівської області України також стартувало поширення "Бюджету для Громадян". Окремо долучився до поширення інформації про бюджет й депутатський корпус. Кожен депутат на своєму окрузі за допомогою нашого видання зможе роз'яснити кожному зацікавленому мешканцю громади, як наповнюється бюджет і куди витрачається.

А ще на останній сторінці "Бюджету для Громадян" є повний перелік депутатів міської ради разом з короткою інформацією про них. Тому це видання не тільки корисне з точки зору просвіти пересічних громадян з бюджетної тематики, а ще й корисне з точки зору інформації про тих, хто так само має вплив на формування бюджету в громаді.

Тавричанська ОТГ цього року вперше долучилась до проведення акції «Впливай на бюджет своєї громади!». Формат для громади досить новий. Взявши за основу досвід своїх сусідів-громад, акцію провели біля ринку , де мешканцям було презентовано вперше розроблений в цьому році Бюджет для громадян. На заході були присутні спеціалісти з бухгалтерського обліку, які спілкувалися з небайдужими жителями громади. Однак, на жаль, перший рік таких небайдужих жителів, які б хотіли надати свої пропозиції, виявилось не так багато. Сподіваємось, що з наступного року вони точно активізуються, а поки Бюджет для громадян розїхався по селам громади для охоплення всієї території.

В цей же день і юні жителі громади теж дізнались, що таке Бюджет для громадян, а саме, куди витрачаються кошти громади. І, як завжди, найбільше учнів цікавили видатки на освіту. Також, учні Тавричанського КЗЗСО ім. О. Готила мали змогу разом з вчителями подати пропозиції до бюджету Тавричанської громади на 2020 рік.

31 жовтня в приміщенні Баштанської міської ради старшокласники міського опорного закладу зустрілись з керівництвом громади: міським головою Іваном Рубським, його заступницею Світланою Євдощенко, а також з експертом Громадське партнерство "За прозорі місцеві бюджети!" Александром Мошнягулом. Говорили про бюджетний процес взагалі та про бюджет громади в тому числі.

Молоді баштанці приємно здивували, вони, як для свого віку, мають непогані уявлення про бюджет. Знають, що бюджет це кошти, які складаються з зібраних на місцях податків, та фінансових трансфертів від держави. Що ці кошти витрачаються на потреби громади за рішенням міських депутатів.

А от скільки і яких податків надходить до бюджету, а скільки від держави, і на які витрати вони конкретно направляються дізнавались разом за допомогою чергового "Бюджету для громадян".

В цьому році в громаді проявили креатив і документ вийшов доволі оригінальним, за мотивами казки "Муха Цокотуха". З таким БДГ працювати було легше і веселіше.

Також у Баштанській ОТГ пройшла й вулична акція «Впливай на бюджет своєї громади». Акція проходила на різних локаціях. З самого ранку представники влади громади громади, «озброївшись» примірниками «Бюджет для громадян», спілкувалися на Ярмарковій площі та в центрі міста Баштанка з громадянами, мешканцями об’єднаної громади. Розповідали їм про формування та виконання поточного бюджету, відповідали на численні запитання та збирали пропозиції до бюджету на наступний рік.

Не обійшлося і без гострих питань. Хтось нарікав на розкрадання коштів, на не завершення ремонту греблі, будівництва басейну, хтось пропонував зробити дорогу до Миколаєва.

Але були і конструктивні пропозиції: модернізувати вуличне освітлення, провести ямковий ремонт конкретних вулиць, організувати безкоштовний вивіз листя восени, провести відлов безпритульних тварин тощо.

В Новоолександрівській ОТГ діти знають скільки грошей витрачається на освіту, скільки «коштує» навчання кожного учня в громаді, а ще вони самостійно формують свої пропозиції до бюджету, мріють, що в їхній громаді побудують сучасні місця відпочинку для молоді, в тому числі скейтпарк та подали десятки пропозицій до бюджету, які ми обов’язково передамо керівництву громади та депутатам. А ще молодь чекає на впровадження в громаді бюджету участі, оскільки має декілька сформованих ідей та знає, як їх реалізувати.

Не перший рік в Новоолександрівській ОТГ бюджет громади формують не «зверху» , за запитами людей. До збору пропозицій долучаються місцеві депутати, староста. Бюджетні комісії кожного року проходять «гаряче», обговорюючи кожну пропозицію громадян, адже бюджет складає 100 млн, а врахувати треба думку кожного мешканця.

Сьогодні на акції з представниками Український центр соціального партнерства, представниками органів місцевого самоврядування зібрали за 42 пропозиції, однак збір пропозицій продовжується депутатами на місцях за формою, розробленою Громадське партнерство «За прозорі місцеві бюджети». Судячи з попереднього аналізу пропозицій мешканців хвилює стан доріг, створення місць дозвілля, встановлення тротуарів та зупинок автотранспорту.

Впливай на бюджет своєї громади!" - комплексна інформаційно-мобілізаційна кампанія, що реалізується Громадським партнерством "За прозорі місцеві бюджети!" в рамках програми DOBRE USAID Ukraine - USAID Україна та охоплює 75 об'єднаних громад в 7 областях України.

Царичанська 85,3 %
Широківська 62,7 %
Баштанська 59,5 %
Лановецька 59,1 %
Васильківська 58,3 %
Показати ще
Петриківка 19,8 %
Золотопотіцька 18,8 %
Любецька 17,9 %
Білоберізька 17,6 %
Хотинська 5,5 %