Рейтинг прозорості місцевих бюджетів: програма USAID DOBRE розпочала проект «Доброчесні громади»

26 квітня 2018, 13:16

Програма Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) розпочинає реалізацію проекту «Доброчесні громади» в 50 громадах з семи цільових областей програми: Дніпропетровської, Івано-Франківської, Кіровоградської, Миколаївської, Тернопільської, Харківської і Херсонської. Виконавець проекту – Громадське партнерство «За прозорі місцеві бюджети!», експерти якого в 2017 році успішно допомогли запровадити 53 антикорупційних інструменти в 23 громадах-партнерах програми для підвищення рівня доброчесності та належного врядування на місцях.

Проект «Доброчесні громади» використовує бюджети ОТГ як відправну точку для залучення мешканців громад до моніторингу використання бюджетних коштів, запобігання недоброчесним практикам, і створення незалежних моніторингових груп. Під час проекту представники адміністрацій ОТГ, молодь, і громадські активісти вперше в Україні проведуть оцінювання прозорості місцевих бюджетів та фінансового управління за методикою, розробленою експертною групою у складі представників громадського партнерства «За прозорі місцеві бюджети!», Національної академії державного управління при Президентові України, Асоціації міст України та залучених експертів на замовлення Фонду «Східна Європа». Методика розглядає прозорість інформації, прозорість рішень та інновативні практики фінансового управління. За результатами оцінювання буде складено рейтинг найбільш і найменш прозорих громад. Тренери та ментори проекту допоможуть кожній громаді створити «бюджет для громадян». Це – новий для України формат пояснення «простою мовою» складних бюджетних питань для мешканців: відео, інфографіка, комікси, інтерактивні презентації, ліфлети з візуалізованими даними та поясненнями логіки і стратегії розпоряджання коштами громади. «Бюджет для громадян» буде складений моніторинговими групами і поширюватиметься усіма можливими каналами у рамках  інформаційно-просвітницької кампанії про бюджети ОТГ.  На додачу, 25 громад, які приєдналися до програми у другій черзі, отримають можливість розробити і запровадити інструменти запобігання корупції.

«Представники громад-учасниць програми DOBRE разом із нами брали участь у розробленні цього проекту. Саме вони підштовхнули до рішення сконцентруватися на бюджетній прозорості як першій сходинці до відповідального ставлення і мешканців, і адміністрацій ОТГ до своїх активів, доходів, і видатків. Зрозуміло, що гроші цікавлять всіх. Але приємно бачити, що громади в умовах збільшення бюджетів і корупційних ризиків мають мотивацію працювати над тим, щоб фінансове управління було прозорим, вчитися і робити щось нове, і сміливо долучають до цієї справи усі зацікавлені сторони», - сказала Юлія Ткачук, керівник антикорупційного напрямку програми USAID DOBRE.

Партнерство  проведе 25 тренінгів для майже 500 представників ОТГ з впровадження антикорупційних інструментів. Представників громад навчать розглядати бюджетні процеси ОТГ і забезпечувати їх прозорість, аналізувати бюджети та виявляти в них корупційні ризики, проводити антикорупційну експертизу проектів рішень і діючих нормативно-правових актів місцевих органів влади, та пояснено процедури проведення державних закупівель в ОТГ з використанням ProZorro.  А ще розʼяснено переваги для громад від використання порталу E-Data, презентовано сервіси «Розумне місто» обговорено налагодження роботи дієвих наглядових рад комунальних підприємств, розʼяснено механізми запобігання та розвʼязання  конфліктів інтересу, проведення конкурсного відбору посадових осіб та розробка антикорупційних програм для громад.

«Реалізація цієї програми — дуже амбіційне та надихаюче завдання для нас. Адже сьогодні ОТГ є унікальними точками росту нової України й вкрай важливо захистити їх від корупції, не дати їй вкорінитись в громадах та знищити їх зсередини. Саме підвищення рівня прозорості управління фінансами та впровадження антикорупційних інструментів — базові передумови для цього», — підкреслив Анатолій Бойко, координатор громадського партнерства «За прозорі місцеві бюджети!».

Наприкінці проекту, у листопаді 2018, буде проведено форум з обміну успішним досвідом та добрими практиками між учасниками проекту. де будуть представлені досягнення і висновки проекту, відзначено найпрозоріші громади, проведено обговорення основних проблем і шляхів їх подолання, а також визначено подальшу стратегію посилення доброчесного управління в громадах.

Проект «Доброчесні громади» реалізується громадським партнерством «За прозорі місцеві бюджети!» в рамках програми «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE), що виконується міжнародною організацією Глобал Комʼюнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Програма USAID DOBRE спрямована на посилення місцевого самоврядування та створення кращих умов для розвитку ОТГ, підвищення рівня залученості громадян до прийняття рішень та забезпечення підзвітності та прозорості в громадському управлінні. Програма працює в 7 цільових областях: Дніпропетровській, Івано-Франківській, Харківській, Херсонській, Кіровоградській, Миколаївській та Тернопільській.

Царичанська 85,3 %
Широківська 62,7 %
Баштанська 59,5 %
Лановецька 59,1 %
Васильківська 58,3 %
Показати ще
Петриківка 19,8 %
Золотопотіцька 18,8 %
Любецька 17,9 %
Білоберізька 17,6 %
Хотинська 5,5 %