Пропорційний доступ до бюджету міста для всіх депутатів

01 червня 2017, 13:29

Ситуація, коли в міській раді утворена більшість, які підтримує діючого міського голову, зумовлює такий порядок проходження сесійних рішень, який можна охарактеризувати "Підняті 14 рук часто важливіші за будь-які аргументи". Іншими словами, які б аргументи не були у будь-кого із депутатів, які не входять до більшості, яку в раді сформували Батьківщина, Свобода, Аграрна партія та Відродження та голос мера, рішення, а відповідно і виконання депутатських повноважень зводяться нанівець, на безрезультативне витрачання часу.

Припустимо, які шанси добитися фінансування від міської ради на ремонт спортивного майданчика депутату від більшості і позафракційному? Не рівні.

Усталена практика в міській раді Здолбунова говорить про те, що більшість пропозицій від депутатів надходить до апарату ради, вивчається, вписується у проекти рішень і ці проекти з подачі апарата (мера) заходять у сесійну залу. Процес робочий, нормальний, оскільки, дійсно в ПЛАНОВИЙ бюджет, включаються пропозиції переважної більшості депутатів і навіть пропозиції від громадських організацій та пересічних мешканців. Це ПРОГРЕС.

Але, завдяки фінансовій децентралізації у міста з’явився додатковий фінансовий ресурс. Саме цей ресурс від ПЕРЕВИКОНАННЯ бюджетних планових показників і можна додатково розподіляти як на раніше заплановані витрати так і на НОВІ виклики, які виникли протягом року в місті і на округах депутатів.

Це можна зробити, якщо зафіксувати якусь частину коштів від цього перевиконання, які спрямовувати на виконання депутатських повноважень.

Вивчена практика інших міст, районів, областей говорить, що підходів для вирішення цього питання є декілька:

  1. Створення Фонду депутатських ініціатив, резервного фонду, суть якого в накопиченні, резервуванні коштів, які будуть спрямовуватись на об’єкти, які за ініціативи ДЕПУТАТІВ пропонуються до фінансування (встановлення додаткового дитячого майданчика на окрузі депутата чи деінде в місті, облаштування місця для відпочинку, встановлення додаткового контейнера для сміття, дошки оголошень і т.д)
  2. Пропорційний розподіл права між УСІМА депутатами на пропорційну частину коштів (які спрямовуються на благоустрій тієї ділянки міста, яку пропонує кожен конкретний депутат, фракція) якогось % від суми перевиконання бюджету.

Саме другий варіант можна легко зреалізувати. Механізм такий. Депутат через спілкування на окрузі регулярно збирає пропозиції від мешканців стосовно потреб. З’ясовує сам, з консультантами, спеціалістами міської ради вартість тих потреб. Фінансові спеціалісти міськради при підготовці документів на чергову сесію ради, де плануються вносити зміни до бюджету через розподіл суми, що додатково надійшла, повідомляє цю суму депутатам. Математичка операція: Сума перевиконання*% виділених коштів на виконання депутатських повноважень : кількість депутатів і буде давати у підсумку приблизний орієнтир суми на потреби округу 1 депутата. Маючи цю цифру депутат може: а) подати пропозицію саме на таку суму б)об’єднати зусилля із колегами по фракції і тоді на сесію потрапляє документ де припустимо 50% від суми перевиконання будуть пропозиції міського голови і спеціалістів апарату управління, а 50% у рівних частках на кожного, від депутатського корпусу.

Це підвищить мотивацію кожного депутата займатися питаннями благоустрою міста. Це стимулюватиме міського голову краще планувати, щоб вписуватись в плановий бюджет. Також – це буде гарантією РІВНОГО доступу всіх депутатів до частини додаткових доходів бюджету міста.

Саме з цією метою мною був підготовлений та направлений до міської ради проект рішення, який вже підтриманий частиною депутатів щодо використання частини коштів від перевиконання бюджету міста на виконання депутатських повноважень кожним із депутатів міської ради.

Злі язики кажуть, що тепер бюджет міста не буде перевиконуватись або до планового бюджету на наступний рік будуть включатись пропозиції виключно від більшості, але я вірю в те, що є не лише колективна безвідповідальність, а й колективний розум.

Микола Орлов, депутат Здолбунівської міської ради, експерт громадського Партнерства "За прозорі місцеві бюджети"

ДЖЕРЕЛО

Царичанська 85,3 %
Широківська 62,7 %
Баштанська 59,5 %
Лановецька 59,1 %
Васильківська 58,3 %
Показати ще
Петриківка 19,8 %
Золотопотіцька 18,8 %
Любецька 17,9 %
Білоберізька 17,6 %
Хотинська 5,5 %