Почути і діяти: під час 11-го випуску онлайн-платформи "Територія громади: чесно та експертно" говорили про діалог

07 жовтня 2021, 11:15

Чому традиційний «круглий стіл» - це не завжди і не обов’язково діалог? Чи завжди ефективними є «робочі групи» у місцевих радах? І як зробити так, щоб жителі пропонували місцевій владі шляхи вирішення проблем, подавали ідеї і проєкти, були проактивними й готовими до співвідповідальності?

Про діалог у громадах 6 жовтня говорили учасниці одинадцятого випуску онлайн-платформи «Територія громади: чесно та експертно»: експертка Громадського Партнерства «За прозорі місцеві бюджети!» Альона Матвійчук та керуюча справами виконкому Гречаноподівської сільської територіальної громади Галина Галактіонова.

«Діалог – це не просто зібрання людей во дному місці і час. Це спеціально підготовлений процес, який відбувається за допомогою ведучого – фахового фасилітатора. Метою діалогу є покращення взаєморозуміння, стосунків між його учасниками, а також він може бути спрямований на прийняття рішень щодо спільних дій або вирішення конфлікту», - пояснила експертка Партнерства Альона Матвійчук.

За її словами, важливу роль у діалозі відіграє рівна можливість для всіх учасників вільно висловлювати свої думки.

Про те, як практично реалізувати цей інструмент у громаді, розповіла Галина Галактіонова з Гречаноподівської сільської ТГ (Дніпропетровська область):

«Ми залучали фахових фасилітаторів і проводили діалогові зустрічі у селах нашої громади, щоб розповісти про інструменти залучення громадян, отримати зворотній зв’язок, пропозиції, обговорити можливості написання і реалізації проєктів тощо. Чесно розповідали про все: про громаду, про роботу комунальних підприємств, про бюджет, про фінанси. Старалися слухати всі-всі питання, приїздили знову і знову, готували відповіді. І головне тут було – чути, що саме кажуть жителі. Якщо чути і відповідати, то ситуація стає зовсім іншою: люди дають свої пропозиції, поради, активно й охоче беруть участь у зборах тощо. Наприклад, вже третій рік поспіль ми реалізовуємо Бюджет участі. Стартували з 50 тисяч гривень, на сьогодні це вже 300 тисяч. І цього року жителі подали 11 проєктів, а проголосували за них понад 1800 жителів, а це значний результат», - зауважила представниця громади.

Під час онлайн-платформи Альона Матвійчук також розповіла про «драбину участі» - рівні участі, поступово опановуючи які, громада піднімається від найнижчих щаблів до справжньої громадянської участі:

  • Інформування
  • Консультування
  • Умиротворення/участь у дорадчих органах
  • Партнерство/пошук спільних рішень
  • Делегування повноважень
  • Громадський контроль.

Дізнатися більше про те, як налагодити продуктивний діалог у громаді, можна, переглянувши 11-й випуск онлайн-платформи.

Переглянути всі одинадцять випусків можна за цим посиланням.

Громадське Партнерство «За прозорі місцеві бюджети!» започаткувало перший в країні експертний інформаційно-роз’яснювальний онлайн-майданчик, який працюватиме наживо у режимі реального часу. Перший випуск онлайн-платформи відбувся 18 травня і був присвячений діяльності комунальних підприємств громад.

Громадське Партнерство «За прозорі місцеві бюджети!» – це перша та єдина в Україні мережа громадських організацій, яка фокусується на питаннях підвищення стандартів доброчесності, прозорості та ефективності бюджетного процесу на місцевому рівні і забезпечені участі громадян у ньому. До його складу входять 19 громадських організацій та ЗМІ з 15 областей України.

Царичанська 85,3 %
Широківська 62,7 %
Баштанська 59,5 %
Лановецька 59,1 %
Васильківська 58,3 %
Показати ще
Петриківка 19,8 %
Золотопотіцька 18,8 %
Любецька 17,9 %
Білоберізька 17,6 %
Хотинська 5,5 %