Периферійні громади: як забезпечити гармонійний розвиток?

06 грудня 2017, 17:41

Створені в ході реформи місцевого самоврядування об’єднані територіальні громади (ОТГ) мають у своєму складі неоднорідні за розмірами й, відповідно, можливостями, населені пункти. Як врахувати інтереси їхніх мешканців? Які задіяти ресурси та механізми розвитку периферійних громад? Як забезпечити баланс інтересів між периферійними громадами та центром ОТГ?

Відповіді на ці та інші питання розвитку периферійних громад шукали представники об’єднаних територіальних громад Миколаївської області 28-29 листопада 2017 р. у м. Миколаєві в рамках семінару-тренінгу «Гармонійний розвиток ОТГ через баланс прав та інтересів периферійних громад». Організатором семінару-тренінгу  виступила ГО «Фонд розвитку міста Миколаєва», одним з напрямків роботи якої є сприяння розвитку місцевого самоврядування. 

Презентація

Своїх представників для участі у семінарі делегували такі об’єднані територіальні громади Миколаївщини: Баштанська, Благодатненська (Арбузинський р-н), Бузька (Вознесенський р-н), Веселинівська, Воскресенська (Вітовський р-н), Доманівська, Дорошівська (Вознесенський р-н), Нечаянська (Миколаївський р-н), м. Новий Буг, Олександрівська (Вознесенський р-н), Ольшанська (Миколаївський р-н), Шеченківська (Вітовський р-н).

На заході були розглянуті питання законодавчого забезпечення ОТГ, зокрема ті правові норми, використання яких забезпечує дотримання прав периферійних громад. Учасники отримали рекомендації щодо розробки статуту громади, розглянули особливості виборів старости, його взаємодію з місцевими радами та виконавчими комітетами.

Окремий блок семінару-тренінгу був присвячений аналізу стратегічних документів громади, формуванню управлінської структури громади, ефективному представництву периферійних громад. Проблематика організації ОТГ, управлінські виклики, особливості бюджетного процесу ОТГ були розглянуті за допомогою кейсу «Проблемна ситуація. Способи виявлення та вирішення» на прикладі ОТГ Миколаївщини. Важливим блоком став аналіз внутрішніх і зовнішніх ресурсів розвитку ОТГ, в якому учасники розглянули успішні приклади їхньої мобілізації на благо громади в сучасних українських умовах. Зокрема, було розглянуто можливості залучення грантів, інвестицій для формування спроможної ОТГ.

У завершальному модулі семінару-тренінгу було розглянуто програмно-цільовий метод (ПЦМ) управління коштами громади, виконано практичну вправу «Вчимось читати бюджетні документи», приділено увагу методам громадського контролю місцевого бюджету, виявленню бюджетних правопорушень. Учасникам семінару було продемонстровано результати громадського аудиту планових показників бюджету м. Миколаєва на 2017 р. на основі аналізу паспортів бюджетних програм.

Ведучі семінару-тренінгу:

Тетяна Золотухіна, експерт ГО «Фонд розвитку м. Миколаєва».

Вікторія Царьова, інтегратор Першого миколаївського місцевого центру з НБВПД (надання безкоштовної вторинної правової допомоги).

Семінар-тренінг проводився в рамках проекту «Місцева демократія для гармонійного розвитку сіл в ОТГ Миколаївщини», які реалізується ГО «Фонд розвитку м. Миколаєва»  в рамках діяльності всеукраїнської мережі «Ресурсні центри сприяння місцевої демократі» при партнерстві з Першим та Другим Миколаївськими місцевими центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги (ПВПД) за методичної підтримки ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення»та грантової підтримки МФ «Відродження».

Царичанська 85,3 %
Широківська 62,7 %
Баштанська 59,5 %
Лановецька 59,1 %
Васильківська 58,3 %
Показати ще
Петриківка 19,8 %
Золотопотіцька 18,8 %
Любецька 17,9 %
Білоберізька 17,6 %
Хотинська 5,5 %