Новий бюджет: як зміняться доходи та видатки

21 вересня 2016, 16:37

19 вересня Кабінет міністрів оприлюднив проект нового бюджету на наступний рік на сайті Верховної Ради (законопроект під №5000). За допомогою інтерактивної візуалізації ЕП демонструє, як зміняться доходи та витрати кошторису країни порівняно з 2016 роком.

Доходи

В уряді розраховують на зростання податків від підприємств і населення - відповідно на 19% і 14% (або на 9,1 і 7,8 млрд грн). Очевидно, що за найоптимістичнішим сценарієм росту ВВП в 2017 році на рівні 3%, такий показник зростання податкових надходжень стане можливим лише завдяки інфляції і девальвації гривні.

Ще одна "фішка" Володимира Гройсмана у наповненні казни — підвищити всі види акцизів, ввізні мита та ін. Це взагалі улюблена паличка-рятівниця урядовців, за допомогою якої вони традиційно затикають діри в дохідній частині бюджету.

Але вона має так само і зворотну реакцію: тінізація акцизних ринків. Один з останніх прикладів: за даними Держстату, в липні 2016 року до аналогічного періоду минулого року виробництво спирту зменшилось одразу на 38,3%. Мова, звісно, про легальне виробництво.

Щодо ренти, то на воду її суттєво зменшили, а на бурштин, видобуток якого так і не вдалось легалізувати, взагалі прибрали.

Газове лобі (державна компанія "Укргазвидобування", а також приватні структури Миколи Злочевського, Ріната Ахметова, Віктора Пінчука та інших) та нафтове лобі (Ігор Коломойський) теж святкують: їм зменшили ренту загалом більше, ніж на 10 млрд грн. Що ж стосується виробників руди (Рінат Ахметов), то тут навпаки — будуть платити трохи більше, ніж цьогоріч.

Як зміняться в 2017 році доходи у відсотках, порівняно з діючим 2016 роком

Витрати

Найбільше зростуть витрати в 2017 році у Верховного суду, який буде створюватись фактично наново — майже в 9 разів, але це якраз і не дивно. Тепер навколо нього, відповідно до останніх змін до Конституції, буде формуватись нова суддівська гілка влади.

А от Генеральна прокуратура, не дивлячись на те, що існує давно, про те якось безцільно, отримає наступного року на 40% більше.

В армії найбільше зростуть витрати на закупівлю військової техніки у державного концерну "Укроборонпром", яким керує друг Петра Порошенка Олег Гладковський (Свинарчук).

Міністр МВС Арсен Аваков, відомий тим, що 24 години на добу вибиває бюджети для своїх підлеглих, найбільше "видряпав" для Державно міграційної служби.

Цікаво також, що майже удвічі зростуть витрати на обладміністрації в регіонах — чи то в рамках децентралізації, чи під егідою підвищення лояльності і керованості із Києва.

В цілому гуманітарний блок, починаючи з пенсій і закінчуючи медициною та освітою, трошки зросте. До речі, з освітою в уряді придумали цікавий "фінт". Стипендії, які були в епіцентрі уваги останнім часом, різати не стали, але зменшили держзамовлення у вишах.

Держагентство автодоріг теж отримає суттєво менше. Причина — дороги тепер планується будувати через Дорожній фонд.

Як зміняться в 2017 році доходи у відсотках, порівняно з діючим 2016 роком

Звичайно, головний кошторис країни ще будуть доробляти і справа не лише в тому, що уряд поспішав. Наприклад, одну із субвенцій з держбюджету на будівництво метро повинно отримати вже неіснуюче місто Дніпропетровськ.

ДЖЕРЕЛО

Царичанська 85,3 %
Широківська 62,7 %
Баштанська 59,5 %
Лановецька 59,1 %
Васильківська 58,3 %
Показати ще
Петриківка 19,8 %
Золотопотіцька 18,8 %
Любецька 17,9 %
Білоберізька 17,6 %
Хотинська 5,5 %