Настільна гра, козацькі мапи та скибки кавуна: як об’єднані громади по всій Україні пояснюють бюджетний процес своїм жителям

18 травня 2020, 16:21

Об’єднані громади – партнерки проєкту «Децентралізація приносить прозорість та ефективність в освіті та медицині (ДІЄМО)», який реалізує Громадське партнерство «За прозорі місцеві бюджети!», – вдруге підготували для своїх жителів Бюджети для громадян. Це новий для України формат детального опису бюджетних процесів та докладного пояснення, як долучатися громадськості. Головна умова БдГ – донести інформацію доступно та просто про складні речі, щоб вона допомагала кожному жителю громади зрозуміти порядок формування основного фінансового документу та усвідомити власну значущість, причетність та відповідальність за долю громади. Що цього разу підготували ОТГ та які креативні ідеї згенерували, - у нашому огляді.

Бюджети для громадян складаються з розділів, які пояснюють весь процес:

  • Бюджетна термінологія
  • Бюджетний цикл
  • Як можна впливати на бюджет своєї громади (з календарним розкладом етапів бюджетного процесу і дій, які можна реалізувати на кожному з них)
  • Характеристика соціально-економічного стану ОТГ
  • Основні пріоритети розвитку громади
  • З чого складаються доходи бюджету громади та як розподіляються видатки (за сферами)

У рамках цієї логічної канви кожна громада-учасниця проєкту створила свій варіант БдГ.

Великобілозерська ОТГ (Запорізька область) використала для ілюстрації бюджетного процесу символи місцевої природи: бюджетний цикл зображено у вигляді соняшника, доходи бюджету – як сонячні промені, бюджетні видатки – краплі дощу тощо. Крім того, наприкінці буклету розміщено форму пропозицій до бюджету Великобілозерської ОТГ на 2020 рік, яку можна заповнити та подати до сільської ради.

Вижницька ОТГ (Чернівецька область) підготувала схематичне пояснення того, з чого складається бюджетний процес, які етапи має бюджетний цикл і як розподіляються бюджетні доходи та видатки. Також у буклеті є звіт про реалізацію Громадського бюджету минулого року й перелік проєктів, поданих у 2020 році.

Виноградівська ОТГ (Херсонська область) зобразила бюджетний процес у вигляді символу Херсонщини – кавуна. Відповідно доходи бюджету виглядають як насінини, а бюджетний цикл – як скибки солодкої ягоди. При цьому детально у вигляді зрозумілих таблиць презентовано інформацію про видатки за сферами. Також є форма подачі пропозицій до бюджету громади.

Глибоцька ОТГ (Чернівецька область) представила свій БдГ як пазлову картину: громада складається з пазлів-населених пунктів, а різноманітні пріоритети-пазли складаються у цілісне бачення стратегії її розвитку. Докладно зображено у вигляді схеми джерела доходів громади – із зазначенням як абсолютних, так і відносних показників.

 

Дунаєвецька ОТГ (Хмельницька область) використала історію громади для того, аби пояснити всі особливості бюджетного процесу. У центрі буклету розміщено мапу ОТГ, є схема бюджетного циклу та долучення до нього громадян, а для ілюстрації доходів і видатків використано один із символів громади – лелечу сім’ю. Крім того, в брошурі є фотографії реалізованих проєктів і здобутків громади у 2019 році.

 

Зайцівська ОТГ (Дніпропетровська область) розробила свій бюджет для громадян з символікою залізниці, адже територією громади проходить гілка Харків-Синельникове-Новоолексіївка. Тож доходи й видатки проілюстрували за допомогою вагонів, а також розмістили світлини з подій, які відбувалися у громаді. Наприкінці буклету розміщено словники бюджетної термінології.

Коблівська ОТГ (Миколаївська область) взяла за основу морську тематику, адже Коблево розташоване на березі Чорного моря і є курортом, де можна провести час у пансіонатах, дельфінаріях, аквапарках. Інформацію про бюджетні показники, процес і цикл подано в зручній формі з ілюстраціями та докладними роз'ясненнями. 

Ніжинська ОТГ (Чернігівська область) використала для ілюстрування бюджетних показників пам’ятки архітектури й історії, які розташовані на її території. Структура доходів, видатків бюджету розвитку детально представлені у вигляді таблиць і наочних схем, також пояснюється термінологія та конкретні кроки, які може зробити кожен житель, аби долучитися до бюджетного процесу. Наприкінці буклету опубліковано перелік проєктів-переможців Громадського бюджету, які будуть реалізовані впродовж 2020 року.

Новопсковська ОТГ (Луганська область) розповіла про бюджет у вигляді схем і діаграм, докладно інформуючи про доходи й видатки, а також про проєкти, які громада планує подавати до Державного фонду регіонального розвитку цьогоріч. Крім того, розміщено дані по всіх напрямках витрат бюджету розвитку із зазначенням конкретних робіт і закупівель. В кінці буклету доступно пояснюється, як подати свій проєкт до Громадського бюджету та опубліковано перелік переможців, чиї заявки реалізують у 2020 році.

Оскільська ОТГ (Харківська область) проілюструвала інформацію про доходи і видатки світлинами об’єктів і робіт, які були виконані за бюджетний кошт. У доступній формі буклет пояснює всі особливості бюджетного циклу, а також є календар, відповідно до якого громадяни можуть долучатися до кожного з процесів згідно з графіком.

Пирятинська ОТГ (Полтавська область) створила БдГ у вигляді цікавих пригод героїв Середньовіччя, а бюджет – скриня із золотими монетами. Також у буклеті є фотографії подій у громаді та визначних пам’яток.

Сновська ОТГ (Чернігівська область) зробила Бюджет для громадян в єдиній кольоровій гамі з символікою агарного виробництва. Є докладна інформація про соціально-економічний стан ОТГ, пріоритети розвитку, доходи й видатки. Детально розписані витрати на фінансування всіх закладів освіти й охорони здоров’я (за кожним), видатки на харчування пацієнтів і медикаменти тощо. Наприкінці буклету є інформація про умови подання проєктів до Громадського бюджету.

Соледарська ОТГ (Донецька область) віддала перевагу при складанні БдГ ілюстраціям у вигляді діаграм та графіків з демонстрацією найбільших видатків та обсягом фінансування закладів освіти і охорони здоров’я.

Солонянська ОТГ (Дніпропетровська область) взяла за основу для оформлення БдГ козацьку тематику, використавши зокрема міфологізований образ козака Мамая. Автори цікаво обіграли старовинні карти, на які нанесли пріоритетні кроки ОТГ, а бюджетні показники зобразили у вигляді козацьких скарбів. Також є таблиці з усіма необхідними показниками, роз’яснення термінів інструментів залучення громадян до бюджетного процесу.

Тараканівська ОТГ (Рівненська область) продемонструвала бюджетний процес у вигляді графіків, таблиць, зрозумілих детальних схем, а також використала зображення історичних пам’яток, наприклад, Тараканівського форту. Приміром, його будівля та торгівельні судна ілюструють процес наповнення бюджету. На мапу нанесено всі ради, що увійшли до складу ОТГ, а також є інформація про видатки за сферами. Окремий розділ присвячений сьогоденню ОТГ, де розміщено світлини подій у громаді.

Троїцька ОТГ (Луганська область) обрала «героєм» буклету ховрашка, який збирає умовні бюджетні «зернятка». За допомогою ілюстрацій, а також схем, таблиць і графіків докладно пояснюються бюджетні процеси, представлено повну інформацію про доходи і видатки бюджету за різними сферами. Наприкінці брошури є перелік проєктів Громадського бюджету, які реалізують цього року.

Усть-Путильска ОТГ (Чернівецька ОТГ) взяла за основу ідею настільної гри: є правила, питання і відповіді, а також мапа, по якій можна зіграти. Також детально пояснюються засади бюджетного процесу, бюджетний цикл, є інформація про видатки і доходи.

Широківська ОТГ (Запорізька область) представила детальну інформацію про нинішній соціально-економічний стан громади, за допомогою діаграм проілюструвала доходи бюджету, а у вигляді схематичного дерева – видатки. Крім того, у буклеті є таблиці з переліком бюджетних закладів та видатків на них.

«Бюджет для громадян зрозумілою мовою, оперуючи при цьому достовірними й точними даними, дає жителям зрозуміти, як бюджет впливає на їх життя. Він допомагає не тільки краще сприйняти бюджетну інформацію, але й просувати підзвітність і прозорість управління коштами громади, а також активізувати громадян, аби вони теж долучалися до бюджетного процесу та подавали свої пропозиції», — зазначив координатор Громадського партнерства «За прозорі місцеві бюджети!» Анатолій Бойко.

Виконавцем проєкту «Децентралізація приносить прозорість та ефективність в освіті та медицині (ДІЄМО)» є «Глобал Ком’юнітіз» разом з партнерами-виконавцями проєкту (Громадське партнерство «За прозорі місцеві бюджети!», CASE Ukraine), які співпрацюють з 20 ОТГ протягом 2 років: надаючи навчання та підтримку громадянам, засобам масової інформації та органам місцевого самоврядування.

Царичанська 85,3 %
Широківська 62,7 %
Баштанська 59,5 %
Лановецька 59,1 %
Васильківська 58,3 %
Показати ще
Петриківка 19,8 %
Золотопотіцька 18,8 %
Любецька 17,9 %
Білоберізька 17,6 %
Хотинська 5,5 %