Місцеве самоврядування стає більш відкритим: 100 громад-партнерок DOBRE отримали дорожні мапи для посилення бюджетної прозорості

15 лютого 2022, 16:33

У територіальних громадах-партнерках Програми USAID DOBRE з Дніпропетровської, Запорізької, Івано-Франківської, Кіровоградської, Миколаївської, Тернопільської, Чернівецької, Чернігівської, Харківської та Херсонської областей завершилися онлайн-презентації з оцінки бюджетної прозорості, які в онлайн-форматі з 1 грудня 2021 року до 5 лютого 2022 року проводили експерти Громадського Партнерства «За прозорі місцеві бюджети!».

 

Серед ста громад 75 проходили цю процедуру повторно, інші 25 оцінювалися вперше. Під час презентацій представники громад отримали детальні звіти з описом досягнутих результатів та рекомендаціями щодо підвищення рівня бюджетної прозорості. Оцінювання відбувалося за трьома ключовими параметрами: відкритість інформації, прозорість прийняття рішень, інноваційні практики.

«За попередніми результатами оцінювання можемо констатувати, що більшість громад втілила надані нашими експертами рекомендації щодо підвищення прозорості бюджетного процесу та показала якісні зміни показників бюджетної прозорості. Зокрема, у порівнянні з першим роком оцінювання (2017-2018) деяким громадам вдалося не тільки покращити окремі показники, а й підвищити сам рівень бюджетної прозорості», - розповів координатор Громадського Партнерства Анатолій Бойко.

 

Наприклад, у Дмитрівській територіальній громаді (Кіровоградська область) рівень бюджетної прозорості значно підвищився: починаючи з 2018 року громаді вдалося налагодити роботу з висвітлення бюджетної інформації в окремому розділі на офіційному сайті, залучити громадян до формування бюджетної політики завдяки впровадженню бюджету участі та відкрито проводити звітування про виконання бюджету.

В Іванівській територіальній громаді (Тернопільска область) почали вчасно та в повному обсязі оприлюднювати бюджетні запити, проєкти рішень про бюджет, а також провели консультації з громадськістю щодо проєкту рішення про кошторис громади на 2021 рік.

Байковецька територіальна громада (Тернопільска область) також продемонструвала зростання рівня бюджетної прозорості порівняно з результатами 2018 року: тут створили та систематично наповнюють інформацією розділ «Бюджет» на офіційному сайті. Крім того, створили окремий розділ на сайті, присвячений питанням реалізації громадського бюджету.

У Музиківській територіальні громаді (Херсонська область), де так само значно зріс рівень прозорості порівняно з 2018 роком, на початку співпраці з програмою USAID DOBRE офіційний сайт був недостатньо інформативним та зручним для громадян, однак поступово ситуація змінилася на краще.

«Користь від підвищення рівня прозорості отримали всі жителі громади – і ті, хто мають доступ до мережі інтернет, і ті, хто його не має та може скористатися такими інструментами залучення громадян як бюджетні слухання, вуличні акції зі збору пропозицій, проголосувати за проєкти Бюджету участі або прочитати друкований «Бюджет для громадян».  Наша команда досі в пошуку найкращих способів залучення громадян та пояснення бюджету. Особисто для мене дуже важливою є практика візуалізації різних даних – звітів про виконання бюджету, роботи з планування, аналітичної інформації тощо. Візуалізація допомагає не лише жителям громади, а й депутатам по-іншому подивитися на вже знайомі цифри та зробити необхідні висновки», - розповіла секретар ради Людмила Погрібна.

Нагадаємо, що проєкт «Прозорість місцевих бюджетів» складається із компонентів: «Фінансова доброчесність у громадах» та «Бюджет для громадян». У рамках компоненту «Фінансова доброчесність у громадах» експерти Партнерства провели тренінги «Прозорість бюджетного процесу та фінансового управління в ОТГ», а також відповідно до  Методології оцінки прозорості місцевих бюджетів провели оцінювання рівня прозорості бюджетного процесу у цих громадах. Методологія передбачає здійснення самого оцінювання, розробку конкретних рекомендацій для відповідальних представників органів місцевого самоврядування та втілення їх у життя.

  

Проєкт реалізується у рамках Програми «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE), що виконується міжнародною організацією Глобал Ком’юнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

Царичанська 85,3 %
Широківська 62,7 %
Баштанська 59,5 %
Лановецька 59,1 %
Васильківська 58,3 %
Показати ще
Петриківка 19,8 %
Золотопотіцька 18,8 %
Любецька 17,9 %
Білоберізька 17,6 %
Хотинська 5,5 %