Куди витрачаються бюджетні гроші – може контролювати кожен!

18 лютого 2016, 20:05

З 2015 року стартував проект, який дає можливість кожному пересічному громадянину контролювати, куди витрачаються наші бюджетні гроші, за допомогою офіційного порталу публічних фінансів України «Є-data».

«Є-data» – це платформа, яка, на відміну від більшості проектів з використання відкритих даних, має законодавче підґрунтя. Вона є офіційним державним ресурсом, на якому інформація оприлюднюється згідно із законом «Про відкритість використання публічних коштів».

Зараз там можна знайти трансакції казначейств, звітність розпорядників бюджетних коштів, укладені ними договори та акти про їх виконання. «Є-data» акумулює найбільшу базу відкритих фінансових даних в країні з максимальним рівнем достовірності, оскільки за порушення передбачені санкції.


 

Як працювати з «Є-data»:

Побачити на сайті spending.gov.ua, як витрачаються гроші платників податків, нескладно. Достатньо визначитися з організацією – об’єктом дослідження, знати її код ЄДРПОУ та скористатися пошуковою системою сайту.

Крок 1:

Необхідно дізнатись код ЄДРПОУ підприємства, для цього переходимо за посиланнямwww.irc.gov.ua на зазначеному сайті за назвою підприємства можна дізнатись код ЄДРПОУ. (Крім того за даним посиланням можливо побачити хто є засновником того чи іншого підприємства, його юридичну адресу, види діяльності, якими може займатись юридична особа або фізична особа підприємець, хто є керівником, тощо).

Крок 2:

Переходимо на сайт «Є-data» за посиланням spending.gov.ua

Крок 3: У відповідну графу вводимо код ЄДРПОУ або назву підприємства, наприклад вводимо «Чугуївська міська рада» КОД ЄДРПОУ 21227883, далі натискаємо «трансакції». Для пошуку за трансакціями необхідно задати часовий період, який не повинен перевищувати 92 дні.


 

Кожну трансакцію з переліку можна відкрити, натиснувши на неї. Інформація відкриється у формі платіжного документа, де зазначено, коли, ким, скільки, за що та кому було сплачено.

Для більш детального ознайомлення результати пошуку можна завантажити на свій комп’ютер у вигляді файлу, натиснувши кнопку «скачати».


 

Якщо користувача порталу зацікавить інформація про використання коштів, що відображена в певній трансакції, то за законом «Про доступ до публічної інформації» він може звернутися до відповідного суб’єкта влади із запитом.

А також, на підставі отриманої інформації з сайту «Є-data» користувач порталу може переглянути судові рішення, за участю відповідного суб’єкта господарювання,  відносно якого судом, можливо, ухвалювались рішення, задля цього необхідно перейти на сайт єдиного державного реєстру судових рішень за посиланням www.reyestr.court.gov.ua та ввести назву установи чи підприємства, наприклад вводимо: «Чугуївська міська рада», та бачимо судові рішення, в яких стороною є відповідна міськрада.

Отже, на сьогодні громадськість може використовувати відкриті дані про публічні кошти як дієвий інструмент контролю, який в свою чергу здатний підвищити відповідальність розпорядників бюджетних коштів.

Користування порталом «Є-data» підвищить обізнаність про наявність механізму контролю за використанням державних коштів, його цілісності та справедливості.

* Публікацію здійснено в рамках громадського партнерства «За прозорі місцеві бюджети!»

ДЖЕРЕЛО

Царичанська 85,3 %
Широківська 62,7 %
Баштанська 59,5 %
Лановецька 59,1 %
Васильківська 58,3 %
Показати ще
Петриківка 19,8 %
Золотопотіцька 18,8 %
Любецька 17,9 %
Білоберізька 17,6 %
Хотинська 5,5 %