Кошти бюджету розвитку Івано-Франківщини: чому обласна влада не оприлюднила показники?

16 грудня 2021, 18:34

17 грудня відбудеться перше пленарне засідання 11 сесії Івано-Франківської обласної ради. Серед чималої кількості питань, які рада планує розглянути на засіданні, основним буде затвердження річного бюджету області на 2022 рік. 

Проєкт рішення про бюджет на 2022 рік оприлюднили на сайті обласної ради ще 2 грудня, а оновили - 15 грудня. Згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації", проєкти рішень ради повинні бути оприлюднені мінімум за 10 робочих днів до розгляду їх на сесії. Окрім того, проєкт рішення публікується з усіма необхідними додатками, а також має бути подана пояснювальна записка до бюджету.

Івано-Франківська обласна рада не в повній мірі виконала вимоги законодавства щодо публікації проєкту рішення про бюджет на 2022 рік, оприлюднивши проєкт рішення без пояснювальної записки. Тобто жителі області не зможуть повною мірою зрозуміти, куди будуть витрачені кошти бюджету та на підставі яких норм. Окрім того, обласна рада планує витратити 60 млн грн на проєкти бюджету розвитку, проте не деталізувала їх у окремому додатку, вказавши лише загальну суму. Директорка департаменту фінансів пояснила, що проєкти визначатимуться на окремій сесії ради, тобто сама рада ще не знає, які заходи фінансуватимуться. Більше того: не оприлюднивши проєкт рішення щодо деталізації витрат цих 60 мільйонів, влада області забрала у мешканців можливість ознайомитись із тим, куди витрачатимуться суспільні кошти. 

Відсутність оприлюднених документів, а також заповнення пустих граф вже під час розгляду бюджету на засіданні сесії є ознакою непрозорості формування головного фінансового документу та перешкоджає праву громадськості на отримання доступу до суспільно важливої інформації. 

Не тільки жителі області не мають можливості ознайомитися з повним текстом проєкту бюджету, а й депутати, які будуть розглядати на сесії надані їм проєкти, не зможуть якісно підготуватися та прийняти виважене рішення на користь громади, коли підставою для прийняття такого рішення є порожній документ.

Експерт Громадського Партнерства "За прозорі місцеві бюджети!" Микола Орлов пояснює, що перелік документів, які слід оприлюднювати разом із проєктом рішення про бюджет, зазначений у статті 76 Бюджетного Кодексу України: 

"Мають бути оприлюднені наступні документи: проєкт рішення, пояснювальна записка до нього (все, що вона має містити, описано в 1 пункті 76 статті), а також 8 додатків, що деталізують доходи та основні галузі видатків бюджету. На питання "Коли мають бути оприлюднені ці документи?", - нам дає відповідь Закон України "Про доступ до публічної інформації", а саме стаття 15.  15 вересня 2020 року були внесені зміни до цієї статті, і тепер не за 20, а за 10 робочих днів до сесії має бути оприлюднено проєкт рішення з додатками і пояснювальною запискою".

Обласний кошторис на наступний рік складає понад 2,8 млрд грн. Дохідна частина бюджету області - 2 млрд 847 млн 455 тис. 800 грн, видатки бюджету на 2022 рік заплановані в сумі 2 млрд 847 млн 255 тис. 800 грн. 

На обласні програми рада збирається закласти 316 млн грн. Загалом ці кошти витратять на фінансування 47 програм. Найбільшою програмою на 2022 рік є  "Програма охорони навколишнього природного середовища Івано-Франківської області", на яку в бюджет закладають 94,6 млн грн. 

Серед найбільших програм, які передбачені в бюджеті області: програма розвитку і фінансової підтримки комунальних некомерційних підприємств закладів охорони здоров’я - 41,3 млн грн, комплексна програма "Здоров’я населення Прикарпаття на 2021 - 2025 роки, на яку заклали 9,3 млн грн у наступному році, та ще 23,3 млн грн планують на забезпечення діяльності комунального підприємства Івано-Франківської обласної ради з експлуатації майна. 

На програму розвитку місцевого самоврядування у 2022 році заклали майже 13,1 млн грн, ще 15,6 млн - на субвенції місцевим бюджетам. Також у рамках цієї програми передбачено 14,7 млн грн на підтримку ЗМІ. 17,9 млн грн витратять на програми соціального захисту населення, серед яких програми оздоровлення дітей та підтримка ветеранів ОУН-УПА, АТО, постраждалим від аварії на ЧАЕС та іншим. 10,9 млн грн планують спрямувати на програми із запровадження заходів захисту на водах та ліквідації наслідків стихійних лих. 

Серед оприлюднених додатків до проєкту рішення найбільш незрозумілим є Додаток 6: він містить обсяги капітальних вкладень бюджету у розрізі інвестиційних проєктів у 2022 році (бюджет розвитку). Проте у самому додатку не передбачено розподіл сум за окремим інвестиційними проєктами, а вказана лише загальна сума - 60 млн грн. 

Експерт Микола Орлов пояснює, що представники влади назвали документ таким чином, що він передбачає детальний опис усіх проєктів, які впроваджуватимуться за бюджетом розвитку із вказанням вартості кожного проєкту. Проте вписано лише загальну суму: 

"Додаток 6 до проєкту рішення про бюджет називається не просто "Обсяги капітальних вкладів", а "Обсяги капітальних вкладень бюджету у розрізі інвестиційних проєктів у 2022 році", тобто творці документу вже в самій назві заклали розуміння того, що в додатку повинні заповнюватись всі необхідні пункти, починаючи від коду програми класифікації і головного розпорядника і завершуючи найменування самого інвестиційного проєкту. І самі інвестиційні проєкти в середньостроковому періоді зазначені в статті 76 "Бюджетного Кодексу  України" як ті, що підлягають обов'язковому оприлюдненню разом з проєктом рішення про бюджет", - зазначає експерт. 

Для порівняння можна розглянути проєкти бюджетів на 2022 рік Житомирської та Дніпропетровської областей: у них усі додатки складені згідно з вимогами Бюджетного кодексу. Щоправда, слід відзначити, що проєкти бюджетів цих обласних рад, як і проєкт Івано-Франківської облради, опубліковані без пояснювальних записок. 

Зазначимо, що в прямому етері ток-шоу "Позиція Галичини" 14 грудня експерт Громадського Партнерства "За прозорі місцеві бюджети!" Віталій Світлик поставив питання очільниці департаменту фінансів Івано-Франківської ОДА Ірині Мацькевич щодо причин неоприлюднення деталізації проєкту бюджету на 2022 рік. Чиновниця не змогла дати чіткої відповіді на запитання, пояснивши, що на другому пленарному засіданні (11 сесії ради) 24 грудня буде здійснено розподіл цих коштів. Проте такий розподіл коштів повинен передбачатись окремим проєктом рішення, що має бути опублікований за 10 днів до розгляду. Станом на 16 грудня на сайті обласної ради так і не з’явився проєкт рішення з переліком проєктів, що фінансуватимуться з бюджету розвитку: тобто рада уже протермінувала визначений законодавством час на оприлюднення документів. 

Автори:

Віталій Світлик, 

Михайло Джогола, Громадське Партнерство "За прозорі місцеві бюджети!"

Царичанська 85,3 %
Широківська 62,7 %
Баштанська 59,5 %
Лановецька 59,1 %
Васильківська 58,3 %
Показати ще
Петриківка 19,8 %
Золотопотіцька 18,8 %
Любецька 17,9 %
Білоберізька 17,6 %
Хотинська 5,5 %