Контролерів місцевих бюджетів стало більше

12 квітня 2017, 18:11

7-9 квітня у Черкасах пройшла "Школа бюджетного моніторингу". 20 активістів із Полтавської,Черкаської, Кіровоградської області упродовж трьох днів вчилися розбиратися у міських бюджетах та досліджували, як можна відслідковувати витрати. Захід організований ГО «Молода Черкащина» у межах проекту «Молодь – рушійна сила реформ».

Першого дня учасники знайомилися із ключовими поняттями — що таке місцевий бюджет та які стадії бюджетного процесу. Розбиралися в особливостях реформи децентралізації та особливо — у чому полягає фінансова децентралізація. Досвідчені тренери на прикладах конкретних міських рад показували із чого складається бюджет та як можна отримати доступ до цієї інформації.

Другого дня "Школи бюджетного моніторингу" активісти дізнавалися як конкретно можна вплинути на міський бюджет на  стадіях розробки і затвердження. Для того, щоб відчути це на власному прикладі, учасники Школи зіграли у симуляційну гру «Лобіювання змін до бюджету». Під час гри присутні перевтілились у секретаря міської ради, депутатів та активістів громадських організацій, всі разом намагалися погодити напрями використання коштів місцевого бюджету. Таким чином вдалося зрозуміти, як важливо мати чітку аргументацію при внесенні пропозицій до бюджету та настільки важко визначати пріоритети і лобіювати громадські інтереси.

Цього дня учасники також вивчали, як працює система електронних закупівель PROZORRO, як виявляти порушення в процесі закупівель та, зрештою, куди оскаржувати виявлені порушення. Окрім того, всі отримали інформаційний буклет, який пояснює суть реформи державних закупівель.

"На сьогодні в Україні відбувається чимало змін і вони дають можливість громадськості контролювати бюджетні кошти. Це дуже важливо і для формування нової, відповідальнішої політичної еліти, і для самої громади, яка зможе впливати на ресурси і визначати куди вона хоче витрачали кошти. Тому ми проводимо такі навчання, щоб поширювати відповідальне ставлення громадян до бюджетів. Тепер маємо ще 20 активістів, які контролюватимуть владу у своїх районах", - коментує Вікторія Феофілова, організатор "Школи бюджетного моніторингу".

У третій день учасникам було презентовано методологію оцінки Індексу прозорості, участі і доброчесності, розроблену в рамках партнерства «За прозорі місцеві бюджети», розроблену у 2015 році. Оскільки учасники "Школи бюджетного моніторингу" роблять лише перші кроки на шляху контролю публічних коштів, для них було запропоновано використовувати критерії в скороченому, але достатньому обсязі, щоб, по-перше, зрозуміти стадії бюджетного процесу, а по-друге, оцінити загальний рівень прозорості використання публічних коштів в їхніх містах. Тепер активісти використовуватимуть методологію, виконуючи «домашнє завдання» від тренерів.

Цей семінар проводився у межах проекту "Просування реформ в регіони" за сприяння Європейського Союзу (http://ec.europa.eu/europeaid). Окремі думки, висловлені в матеріалах або озвучені на заході, є особистою позицією авторів/спікерів і жодним чином не відображають точку зору Європейського Союзу.

"

Царичанська 85,3 %
Широківська 62,7 %
Баштанська 59,5 %
Лановецька 59,1 %
Васильківська 58,3 %
Показати ще
Петриківка 19,8 %
Золотопотіцька 18,8 %
Любецька 17,9 %
Білоберізька 17,6 %
Хотинська 5,5 %