Команда тренерів Громадського Партнерства «За прозорі місцеві бюджети!» допомогла 28 громадам України розпочати шлях до антикорупційних інструментів

16 липня 2019, 16:06

Майже 580 учасників, 28 дводенних тренінгів та 7 областей. Голови громад, депутати, старости, працівники органів місцевого самоврядування, активісти, представники молодіжних рад громад 3-ї когорти програми USAID Ukraine - USAID Україна #DOBRE з Івано-Франківської, Тернопільської, Кіровоградської, Миколаївської, Херсонської, Харківської, Дніпропетровської областей разом із тренерами Громадського партнерства "За прозорі місцеві бюджети" протягом двох місяців знайомились з антикорупційними інструментами та визначали, які з них необхідні до прийняття в громаді.

Так само, як і в громад 1-2 когорти, найбільш популярними виявилися антикорупційні програми: 19 із 28 громад розробляють їх з тим, щоб прийняти на сесіях і почати впроваджувати вже восени цього року. У 2018 році 75% громад 1-2 когорти виконали свої антикорупційні програми. Цікаво, чи громади третьої когорти зможуть показати подібні, а, може, і кращі результати?

А от політика про запобігання і врегулювання конфлікту інтересів для громад 3-ї когорти є менш актуальною: всього 5 громад працюють над цим документом. Сподіваємося, що в решти ОТГ ці питання давно розв’язані.

Несподіваним лідером виявилися і положення про консультації з громадськістю. Кожна друга громада хоче їх запровадити, а на Тернопільщині – усі 6 громад-учасниць.

Тавричанська ОТГ на Миколаївщині довго й активно дискутувала, обираючи інструменти. Врешті вирішили, що врегулювання конфлікту інтересів та положення про консультації з громадськістю найбільш пріоритетні. Також обговорили питання конкурсного відбору на посади. Зацікавились учасники і наглядовими радами при КП, однак поки вважають цей механізм нерелевантним для своєї громади.

«Ми зрозуміли, що ці механізми реально впровадити навіть у невеликій громаді. Окрім того, навчання пройшло не тільки пізнавально, але й просто весело, що допомогло нам згуртуватись як команді. Будемо впроваджувати далі», - зазначила менеджерка з питань регіонального розвитку Рита Бойко.

У Малинівській ОТГ на Харківщині вже була антикорупційна програма, тому вони працюють над впровадженням додаткових. А в Миколаївська об'єднана територіальна громада на Дніпропетровщині сформувалась ініціативна група, яка працюватиме над підвищенням доброчесності у громаді. Дзвиняцька ОТГ на Івано-Франківщині проаналізувала сайт громади на наявність там належної публічної інформації. За підсумками аналізу та дискусії напрацювали низку кроків для змін на сайті, а також обговорили можливості трансляції засідань сесій та виконкому через Facebook та Youtube, що дає можливість розміщати на сайті відео, не використовуючи сервери сайту громади. А сусідня Ланчинська громада до антикорупційної ради запропонувала включати "раду старійшин" - колишніх депутатів, голів рад, працівників апарату, які зараз перебувають на пенсії, але мають досвід і бажання працювати та радити.

Усе це – тільки перші кроки на шляху до дієвих антикорупційних практик. Начальниця юридичного відділу Підволочиської ОТГ Інна Андраш зазначила:

«Дуже вражена роботою над посібником, я уявляю скільки сюди вкладено праці! Мені дуже сподобалися форми роботи на тренінгу і особливо те, що запропонована посттренінгова підтримка. Не пригадую тренінгу, де я стільки конспектувала за власною ініціативою».

Проект «Доброчесні громади» реалізується Громадським партнерством «За прозорі місцеві бюджети!» в рамках програми «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE), що виконується міжнародною організацією Глобал Комʼюнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Програма USAID DOBRE спрямована на посилення місцевого самоврядування та створення кращих умов для розвитку ОТГ, підвищення рівня залученості громадян до прийняття рішень та забезпечення підзвітності та прозорості в громадському управлінні. Програма працює в 7 цільових областях: Дніпропетровській, Івано-Франківській, Харківській, Херсонській, Кіровоградській, Миколаївській та Тернопільській.

Царичанська 85,3 %
Широківська 62,7 %
Баштанська 59,5 %
Лановецька 59,1 %
Васильківська 58,3 %
Показати ще
Петриківка 19,8 %
Золотопотіцька 18,8 %
Любецька 17,9 %
Білоберізька 17,6 %
Хотинська 5,5 %