Ярмарок ідей, молодіжні проєкти та десятки пропозицій від школярів - “молодіжний” тиждень кампанії “Впливай на бюджет своєї громади!”

28 жовтня 2019, 21:09

Мабуть, однією з рекордних за кількістю учасників та кількістю зібраних пропозицій видалася акція, що пройшла 17 жовтня у Золотниківській ОТГ. Це й не дивно: щочетверга головна вулиця Золотників (вулиця Містечко) повниться місцевим та приїжджим людом, який, як і сотні років тому, ярмаркує собі на втіху. І починається ярмарок з центральної площі біля сільради, де в наметі проекту "ДОБРЕ" громадські активісти разом з працівниками ради роздавали охочим "Бюджет для громадян Золотниківської ОТГ за 2019 рік" та приймали пропозиції до бюджету майбутнього 2020 року.

Ярмарковий день дав змогу взяти участь у бюджетній акції дуже багатьом мешканцям Золотниківської ОТГ, які мешкають не в самих Золотниках, а в селах, що входять до складу ОТГ. Відповідно збільшилася і кількість пропозицій щодо ремонту доріг, влаштування дитячих майданчиків, знищення бур'янів та дикоростучих дерев в селах, що входять до складу Золотниківської ОТГ.

Існуюча конкуренція різних населених пунктів підвищувала час від часу градус напруги в розмовах між жителями сіл та Золотниківським сільським головою Д. Бугаєм. Втім, більшість учасників акції зацікавлено роздивлялася "Бюджет для громадян за 2019 рік" та вносила обгрунтовані пропозицій до майбітнього бюджету. Незаперечним є те, що нагальні бюджетні проблеми годі вирішити без проведення широких консультацій з громадськістю, бо розв'язання багатьох з них - таких як реформування мережі медичних закладів, асфальтування доріг чи закриття малокомплектних шкіл - вочевидь носитиме болючий характер і не буде легким. Про всі ці проблеми влада повинна постійно інформувати мешканців громади, а ті, в свою чергу, мають пропонувати шляхи до вирішення проблем.

Проведення 17 жовтня акції "Молодь про бюджет громади" для старшокласників в Золотниківській ЗОШ несподівано висвітило проблему, з якою, безперечно, зустрічаються школярі і в інших сільських школах. Вона полягає в тому, що навіть за умов рівного бюджетного фінансування та однакового матеріального забезпечення в деяких школах відсутність надійного Інтернету не дає змоги учням користуватися доступом до важливої навчальної інформації.

Сумно було бачити розчарування в очах старшокласників, які, зацікавившись запропонованою презентацією про бюджет громади, не могли взяти участь в тестовому змаганні через відсутність Wi-Fi сполучення. І це при тому, що видатки на утримання сільських закладів освіти "з'їдають" більшість бюджету Золотниківської ОТГ!

Але доля змилосердилася над нами, і ще до кінця уроку Інтернет таки з'явився. І тут золотниківські школярі показали, на що вони здатні! Моментально підключившись до потрібної програми, вони з ентузіазмом відповідали на питання про бюджет їхньої громади, показавши дуже високий рівень своїх знань. На переможців чекали дружні оплески колег та призи, підготовлені Золотниківською сільською радою та товариством "Український Народний Дім в Чернівцях".

Кажуть, що труднощі, які нас не вбивають, роблять нас сильнішими. Переборюючи технічні проблеми, з якими доводиться час від часу зустрічатися сільським учням, вони стають більш підготовленими для вирішення в майбутньому серйозних проблем - і своїх власних, і своєї громади.

Активність Золотопотіцької молоді вражає. Замість одного уроку більше ніж годину експерт Громадського Партнерства "За прозорі місцеві бюджети!" Тарас Халавка спілкувався з молоддю в клубі громади.

Говорили про бюджет громади, звідки взяти гроші, грали в інтерактивну гру та детально пройшлись по елементах "Бюджету для громадян". А ще поговорили про створення Молодіжної ради у громаді та написання проектів. 30 учнів подали більш ніж 30 пропозицій до бюджету селища на наступний рік.

І пропозиції ці стосувались не тільки проблем молоді, а всієї громади: це і ремонт доріг, і освітлення, і стадіон, і музична апаратура до школи, і спортивний інвентар.

А ще на зустрічі був присутній голова громади Ростислав Кушик, який закликав молодь активно долучатись до життя громади. 

Розказали молоді Золочівської ОТГ про бюджет громади, дізналися, що діти тут вболівають за встановлення спортивних майданчиків, ремонт доріг та облаштування школи, надали більше 20 різних пропозицій, які обов'язково розберемо разом з керівництвом громади. А ще їх пропозиції до бюджету написані краще, ніж їх подають дорослі. А ще діти тут беруть участь у створенні молодіжних органів самоврядування та пишаються своєю громадою.

 

"А ти написав, щоб ставок почистили? А спортмайданчик на нашій вулиці?" -  "так допиши..." Так заповнювали бюджетні пропозиції старшокласники Малинівської ОТГ на "бюджетному уроці". Діти, як дорослі, зважено розказують, що можна зробити в ОТГ, цілими класами  подають ідеї до бюджету участі і по-справжньому вболівають за майбутнє громади. Зібрали 28 пропозицій від старшокласників, поговорили про бюджет громади і ідеї молоді, важливість бюджету участі для реалізації ідей молоді. Тепер обговоримо всі пропозиції для врахування в бюджеті громади на наступний рік.

Дуже змістовною видалася вулична акція з розповсюдження "Бюджетів для громадян" Борщівської ОТГ за 2019 рік та приймання пропозицій до бюджету на 2020 рік в місті Борщів 18 жовтня. Вона не була рекордною за кількістю учасників чи за числом поданих пропозицій, хоча в ній взяли участь як мешканці Борщова, так і мешканці сіл, які входять до складу Борщівської ОТГ. Ця акція продемонструвала, як гарно посилюють один одного різні інструменти громадської участі в громадах, що беруть участь в проекті "DOBRE" - в цьому випадку громадський бюджет та бюджет для громадян.

Борщівська міська рада 2 липня 2019 року затвердила Положення про громадський бюджет, оголосила вже перший конкурс громадських проектів і саме в жовтні-листопаді приймає до розгляду запропоновані проектні пропозиції. Громадські організації, ОСББ та ініціативні групи мешканців Борщова ведуть лобістські кампанії на підтримку своїх проектів, тож багато борщівчан, подаючи свої пропозиції до міського бюджету на 2020 рік, свідомо чи підсвідомо виступали з підтримкою тих чи інших громадських ініціатив. Прикметно, що саме в Борщові, крім вже звичної тріади дороги-майданчики-благоустрій, ми почули пропозиції на підтримку культурних установ, клубів за інтересами, ба навіть пропозиції про покращення доступу до культової споруди - пам'ятки архітектури.

Сподіваємося, що депутати Борщівської міської ради почують голос громадських активістів і приймуть до розгляду всі подані мешканцями пропозиції до бюджету. А розміщення на сайті громади всіх поданих пропозицій до бюджету поруч з описом проектів бюджету участі (як переможців конкурсу, так і тих, кому не пощастило цього року) заохотить мешканців Борщівської ОТГ в наступному році ще активніше взяти участь у формуванні бюджету громади та контролювати ефективність його використання.

Борщівська гімназія імені Романа Андріяшика, в якій 18 жовтня відбулася акція для старшокласників "Молодь про бюджет громади", розміщується на тій самій площі, де й Борщівська міська рада і де перед цим відбувалася вулична акція з роздачі "Бюджетів для громадян" та збору пропозицій до майбутнього бюджету громади. На перервах повз намет снували зграйки учнів, придивляючись та прислухаючись до палких часом бюджетних дискусій.

Врешті-решт "Бюджети для громадян" та бюджетні розмови прийшли до них в школу, спонукавши замислитися над новими для них проблемами. Щоправда, старшокласники Борщівської школи виявилися краще підготовленими до сприйняття бюджетної проблематики, аніж шкільна молодь в інших громадах, де в програмі навчання немає курсу "Економіка". Крім перегляду презентації "Молоді та бюджет громади", а також вже традиційного на наших молодіжних бюджетних зустрічах тестування за допомогою Інтернет програми, відбувся короткий обмін думками з бюджетних питань між учасниками заходу.

Запам'ятався виступ однієї старшокласниці, яка з молодечим максималізмом переконувала нас в доцільності спершу профінансувати вирішення глобальних проблем громади (заасфальтувати всі без винятку дороги в Борщівській ОТГ), а вже після цього взятися за фінансування окремих дрібних видатків. Старші учасники заходу обстоювали тактику "крок за кроком", аргументуючи необхідністю дотримуватися бюджетної дисципліни. 

На переможців тестування за традицією чекали дружні оплески колег та призи, підготовлені Борщівською міською радою та товариством "Український Народний Дім в Чернівцях".

"Впливай на бюджет своєї громади!" - комплексна інформаційно-мобілізаційна кампанія, що реалізується Громадським партнерством "За прозорі місцеві бюджети!" в рамках програми DOBRE USAID Ukraine - USAID Україна та охоплює 75 об'єднаних громад в 7 областях України.

Царичанська 85,3 %
Широківська 62,7 %
Баштанська 59,5 %
Лановецька 59,1 %
Васильківська 58,3 %
Показати ще
Петриківка 19,8 %
Золотопотіцька 18,8 %
Любецька 17,9 %
Білоберізька 17,6 %
Хотинська 5,5 %