Фахівці Нацагентства з питань запобігання корупції підготували три поради щодо запобігання конфлікту інтересів, які стануть у нагоді очільникам українських громад.
Правило № 1. Не можна самостійно визначати собі премії та надбавки
Конфлікт інтересів виникає тоді, коли у вас є дискреційні повноваження (тобто на власний розсуд), які ви можете використати на свою користь. У цьому випадку - обрати розмір своєї премії самостійно. Про дискреційні повноваження можна прочитати у Базі знань НАЗК.
Не важливо, скільки відсотків премії ви встановите - 50% чи 250%. Жоден публічний службовець не може самостійно об'єктивно оцінити свою роботу, щоб визначати розмір премії чи надбавки.
Правило № 2. Не збирайте комісію, яка має вас преміювати, зі своїх підлеглих
Створювати спеціальну комісію для преміювання голови не потрібно. Тим паче, якщо в до цієї комісії входять його підлеглі: заступники, керівники чи спеціалісти підрозділів. Якщо вам здається, що так ви уникнете конфлікту інтересів, адже розмір виплат визначаєте не ви, то вам це лише здається. Комісія з підлеглих не може об’єктивно оцінити вашу роботу, адже ви маєте прямий вплив на цих людей.
Рішення про преміювання мера має приймати місцева рада.
Правило № 3. Для уникнення конфлікту інтересів голови, місцева рада має визначити чітку суму премій
Місцевій раді потрібно визначити конкретну суму або відсоток премії голови. У рішенні мають бути вказані чіткі розміри щомісячного преміювання. Загальні умови встановлення премій та надбавок головам визначені постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів».
Також у НАЗК працює контакт-центр за номером +38 (044) 200–06–94.