Громади-партнери програми USAID DOBRE відкрили свої бюджети у доступній для громадян формі

04 жовтня 2018, 14:27

50 громад-партнерів програми USAID DOBRE з Дніпропетровської, Івано-Франківської, Кіровоградської, Миколаївської, Тернопільської, Харківської і Херсонської областей за супроводу експертів Громадського партнерства «За прозорі місцеві бюджети!» вперше в Україні системно впроваджують інноваційний інструмент бюджетної інформації та залучення громадян до бюджетного процесу — бюджети для громадян.

Бюджет для громадян це  новий для України формат пояснення простою мовою складних бюджетних питань для мешканців: інфографіка, комікси, інтерактивні презентації, друковані видання з візуалізованими даними, які у зрозумілій формі доносять інформацію про те, як і куди йдуть гроші громади.

«Бюджет для громадян, викладений простою мовою і  спрощений, дає розуміння того, як бюджет впливає на життя кожного мешканця. Він допомагає не тільки краще сприйняти бюджетну інформацію, але й просувати підзвітність і прозорість управління коштами громади. Завдяки цьому він є також інструментом залучення громадян до участі в бюджетному процесі, першим кроком, оскільки неможливо усвідомлено та ефективно брати участь в тому, чого ти не розумієш», — зазначив координатор Громадського партнерства «За прозорі місцеві бюджети!» Анатолій Бойко.

Над підготовкою бюджетів для громадян в кожній громаді працюють спеціальні робочі групи з фінансистів і представників  громадськості. Кожен бюджет для громадян містить інформацію про основні доходи та пріоритетні напрямки фінансування громади, включно з витратами на школи, лікарні та зарплати апарату ОТГ.

"Бюджет для громадян важливий для кожного мешканця, оскільки він пробуджує інтерес до споживання фінансової інформації. Це гарна обгортка складного числового начиння, яка дозволяє бачити реальний стан справ, який відображено у бюджеті громади. Також бюджет у такому вигляді є хорошим аргументом для скептиків, які попри відкритість органу влади, можливо, не доотримували якоїсь частини інформації, яка би їх переконала у прозорості бюджетного процесу", - підкреслює Галина Кирея, начальник фінансового управління Шумської міської ради.

Підготовлені робочими групами бюджети для громадян будуть опубліковані та поширюватимуться під час масштабної інформаційної кампанії з підвищення бюджетної грамотності, яка стартує в громадах-партнерах програми USAID DOBRE вже в середині жовтня, а також розміщені на сайтах громад.  Передбачається, що в подальшому робочі групи щорічно будуть готувати та поширювати бюджети для громадян у своїх громадах

Проект «Доброчесні громади» реалізується громадським партнерством «За прозорі місцеві бюджети!» в рамках програми «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE), що виконується міжнародною організацією Глобал Комʼюнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Програма USAID DOBRE спрямована на посилення місцевого самоврядування та створення кращих умов для розвитку ОТГ, підвищення рівня залученості громадян до прийняття рішень та забезпечення підзвітності та прозорості в громадському управлінні. Програма працює в 7 цільових областях: Дніпропетровській, Івано-Франківській, Харківській, Херсонській, Кіровоградській, Миколаївській та Тернопільській.

Царичанська 85,3 %
Широківська 62,7 %
Баштанська 59,5 %
Лановецька 59,1 %
Васильківська 58,3 %
Показати ще
Петриківка 19,8 %
Золотопотіцька 18,8 %
Любецька 17,9 %
Білоберізька 17,6 %
Хотинська 5,5 %