У 51 територіальній громаді, що є партнерками Програми USAID DOBRE, експерти проєкту «Протидія корупції та впровадження доброчесності в територіальних громадах», який реалізує Громадське Партнерство «За прозорі місцеві бюджети!» спільно з ГО «Центр політичних студій», упродовж вересня-жовтня провели презентаційні зустрічі для ознайомлення з його цілями, завданнями й етапами.
Під час візитів у територіальні громади представникам органів місцевого самоврядування, громадським діячам розповіли про те, в який спосіб та за допомогою яких інструментів в межах проєкту буде розвиватися і посилюватися місцева екосистема доброчесності і протидії корупції.
На зустрічах учасники визначали спільні кроки для оцінки прозорості бюджетних процесів, окреслювали шляхи майбутньої співпраці з експертами проєкту, що передбачає впровадження рекомендацій для підвищення відкритості й доброчесності в територіальних громадах.
Представники громад зокрема зазначали, що підвищення прозорості інформації про бюджетний процес збільшує рівень довіри громадян до місцевої влади та сприяє покращенню якості рішень, які приймаються місцевою владою.
Як зазначив голова Нижньовербізької ТГ Ярослав М'якущак, завдяки компонентам, які впроваджуються в межах Програми USAID DOBRE, працівники ОМС отримали багато нових знань, які налагоджують взаємодію влади та жителів громади у різних сферах діяльності, а доброчесність у місцевому врядуванні — це фактично ключ до ефективного використання ресурсів і зміцнення довіри.
«Після початку повномасштабної війни частина завдань, пов'язаних з бюджетною прозорістю, була призупинена, тому громади зацікавлені у підвищенні рівня бюджетної прозорості заради розвитку своїх громад. Також представники органів місцевого самоврядування зацікавилися компонентом розвитку місцевої екосистеми доброчесності та протидії корупції», — розповів про результати зустрічей експерт проєкту Максим Лисюк.
За словами координатора Громадського Партнерства «За прозорі місцеві бюджети!» Анатолія Бойка, зараз триває оцінювання рівня прозорості бюджетного процесу у 51 територіальній громаді, результати якого фактично будуть джерелом інформації для самовдосконалення громад та подальшої роботи в цьому напрямку. Після цього буде відібрано 10 територіальних громад, в яких експерти проєкту проведуть діагностування наявних інструментів протидії корупції, а потім організують навчання з питань забезпечення прозорості місцевого бюджету для представників органів місцевого самоврядування та для громадських активістів – з проведення громадської антикорупційної експертизи й антикорупційного моніторингу.
Проєкт «Протидія корупції та впровадження доброчесності в територіальних громадах» організовано Громадським Партнерством «За прозорі місцеві бюджети!» спільно з ГО «Центр політичних студій» в межах Програми «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE).
Програма USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) – це дев’ятирічна програма, що виконується Глобал Ком’юнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Програма DOBRE тісно співпрацює зі 100 територіальними громадами (ТГ) у десяти областях України, щоб допомогти їм реалізувати переваги та справитися із викликами, які приносить децентралізація. Програма DOBRE надає технічну та матеріальну підтримку ТГ задля допомоги їм здійснювати урядування відкрито та підзвітно; відповідати на потреби громадян; підтримувати активну залученість громадян до прийняття рішень та вироблення політик.