Експерти ініціюють зміни до законодавства для забезпечення ефективності та прозорості місцевих бюджетів

28 жовтня 2016, 16:28

На основі результатів дослідження бюджетів 17 міст України експерти Фундації «Відкрите суспільство» ініціюють зміни до законодавства для підвищення прозорості бюджетного процесу та попередження практики «ручного» перерозподілу місцевих фінансів.

«Кожен третій документ соціально-економічної та бюджетної політики все ще є непублічним, що дозволяє політичним силам в місцевих радах розподіляти кошти виключно на свій розсуд. Право громади контролювати публічні фінанси на всіх стадіях бюджетного процесу – планування, прийняття рішення, виконання та звітування – залишається фікцією, тому мусимо чітко унормувати низку процедур та запроваджувати їх на практиці», – заявила президент Фундації «Відкрите суспільство» Леся Шевченко.

Експерт Фундації Іван Сікора звертає увагу на низький рівень участі громади в бюджетному процесі: консультації з громадськістю є лише «фасадом», вони проводяться формально, один раз на рік, на етапі затвердження бюджету. Нещодавно результати дослідження було презентовано під час національного форуму "Громадянське суспільство та публічні фінанси" у Києві.

Фундація «Відкрите суспільство» надала пропозиції щодо змін до законодавства Міністерству фінансів, Міністерству економічного розвитку та торгівлі, Міністерству регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства.

Зокрема, статтю 76 Бюджетного кодексу України пропонується доповнити положеннями про обов’язковість оприлюднення пояснень головних розпорядників бюджетних коштів до проекту відповідного бюджету, зобов’язати органи місцевого самоврядування оприлюднювати дані про результати громадських консультацій, вказувати результати розгляду пропозицій до бюджету із зазначенням причин врахування чи відхилення щодо кожної пропозиції. Закон України «Про місцеве самоврядування» має бути доповнено нормами, які підвищать рівень інформування громадськості, в тому числі про засідання місцевих рад та комісій, що розглядають документи бюджетної політики, про результати поіменних голосувань депутатів та ін.

Також важливо спростити порядок участі громадян у цих засіданнях - без будь-яких запрошень чи попередньої реєстрації. У Господарському кодексі України потрібно регламентувати оприлюднення проектів фінансових планів комунальних підприємств та звітів про їх виконання. Експерти переконані, що новації дозволять закласти нові стандарти прозорості та впровадити міжнародні принципи співпраці влади із громадянами.

Довідка. Фундація «Відкрите суспільство» протягом 2015-2016 років розробила комплексну методологію оцінки місцевих бюджетів за критеріями Індексу прозорості-участі-доброчесності (ПУД), що апробована в рамках партнерства «За прозорі місцеві бюджети!» у 17 містах України, що координується Одеською обласною організацією КВУ. Автором методології Ідексу ПУД та координатором дослідження 17 місцевих бюджетів є експерт Фундації "Відкрите суспільство" Іван Сікора.

В рамках дослідження вперше у шести містах (Чернівці, Черкаси, Сєверодонецьк, Ковель, Вознесенськ) відбулися консультації із громадянами щодо проектів рішень про бюджет. В Києві такі консультації відбулися вже вдруге. Фундація «Відкрите суспільство» понад 6 років займається аналізом та просуванням змін соціально-економічної та бюджетної політики на місцевому рівні.

Фундація «Відкрите суспільство» буде рада поширенню кращого досвіду забезпечення прозорості та стимулювання участі громадян у бюджетному процесі на основі методології Індексу ПУД та готова надати експертну підтримку громадськими організаціям та ініціативним групам громадян. В разі інтересу до співпраці та впливу на те куди будуть спрямовані кошти Вашого місцевого бюджету у наступному році звертайтесь: info@osf.org.ua

ДЖЕРЕЛО

Царичанська 85,3 %
Широківська 62,7 %
Баштанська 59,5 %
Лановецька 59,1 %
Васильківська 58,3 %
Показати ще
Петриківка 19,8 %
Золотопотіцька 18,8 %
Любецька 17,9 %
Білоберізька 17,6 %
Хотинська 5,5 %