Ефективне управління податковими надходженнями дозволить збільшити власні доходи ОТГ втричі, - Зубко

26 січня 2018, 15:02

Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко розповів VoxConnector про те, що пожвавить динаміку створення об'єднаних територіальних громад у цьому році та як діючим ОТГ збільшити надходження до власних бюджетів

На початок року в Україні створено 665 ОТГ, ще 39 громад очікують рішення ЦВК про призначення перших виборів.  Таким чином наразі приблизно 70% сільської території охоплено об'єднаними територіальними громадами. 

«Але для нас дуже важлива «якість» громад. Якщо ми будемо наганяти кількість, то отримаємо зворотній ефект в управлінні.  Далі для нас важливо активізувати створення ОТГ на рівні міст. Ми очікуємо прийняття законопроекту №6466 про приєднання громад до міст обласного значення. Зараз міста стримує одне – проведення виборів для формування ОТГ. Для міст, що об'єднують навколо себе 50% дотичних ОТГ, цей закон дасть можливість дообрати депутатів всіх громад і не проводити загальні перевибори в міськраді», - пояснив міністр.  

Власні доходи бюджетів ОТГ зростають в рази швидше, аніж доходи місцевих бюджетів. Але якщо у перші роки динаміка, з словами Генадія Зубко, була «математичною». Тобто від голів громад не залежало, що в них збільшилися бюджети тому, що була змінена податкова база. То наразі міністерство переходить до аналізу того, як ефективне управління податковими надходженнями може впливати на власні доходи ОТГ. 

«За моєю оцінкою, збільшені від передачі податкової бази доходи бюджетів можна примножити втричі – через ефективне управління.  За рахунок управління земельними ресурсами, управління ставками акцизного податку (нафтопродукти, тютюн, алкоголь), за рахунок роботи з інвесторами по легалізації робочих місць. Також мова про можливість створення мотивації для тих підприємств, що працюють на території громади, але зареєстровані в іншому місці. Це питання активності голів громад. Вони мають показати, яким чином сплачені підприємством податки, працюватимуть на місцеву інфраструктуру», - пяснив міністр. 

У грудні минулого року в парламенті був зареєстрований президентський законопроект №7363. Документ передбачає не тільки передачу ОТГ землі за межами населених пунктів. Пропонується передати місцевим радам повноваження з нормативно-грошової оцінки цих земель. Такий крок, за словами міністра, дасть можливість управляти розміром надходжень земельного податку.

«Додатково, відповідно до цього законопроекту, мешканцям села відкриється можливість легалізувати свою діяльність через створення ФОП-ів. Такі фермерські господарства будуть платниками єдиного податку четвертої групи. А для мотивації мешканців міськради можуть встановити пільговий порядок сплати єдиного соціального внеску для нових підприємців. Сплачений ними податок на доходи фізичних осіб з орендної плати за нерухоме майно (в тому числі земельні ділянки, паї) буде надходити до бюджету за місцем знаходження таких земельних ділянок. Це також збільшить власні доходи ОТГ», - пояснив він. 

Новина підготовлена за участі проекта VoxConnector. Матеріали отримані редакцією на правах ексклюзивності.

Царичанська 85,3 %
Широківська 62,7 %
Баштанська 59,5 %
Лановецька 59,1 %
Васильківська 58,3 %
Показати ще
Петриківка 19,8 %
Золотопотіцька 18,8 %
Любецька 17,9 %
Білоберізька 17,6 %
Хотинська 5,5 %