Де знайти фінансові звіти закладів освіти?

04 грудня 2017, 17:35

Епопея обов’язкового оприлюднення звітів, з яких можна зрозуміти звідки надійшли кошти і куди були витрачені закладами освіти, почалася із внесених змін до законодавства. Тоді міністр пані Гриневич зазначила: відзвітувати всім до 1 грудня, а до кінця грудня промоніторити чи всі це зробили.

Ми не міністерство і навіть не відділ освіти, але нам стало цікаво як слова міністра втілюються у життя. І не лише хто оприлюднив, а ЩО і у якій формі. Адже це інформація для ЛЮДЕЙ, тобто батьків та всіх інших, хто цікавиться життям закладу освіти.

А отже важливо щоб ця інформація була розміщена у доступній формі, зрозуміло підписана, регулярно оновлювалась.

Цитуємо роз’яснення експертів щодо цього:

У статті 6 Закону однією з основних засад державної політики та принципом освітньої діяльності визначено відповідальність і підзвітність органів управління освітою та закладів освіти, інших суб’єктів освітньої діяльності перед суспільством.

Відповідно до статті 30 Закону всі заклади освіти мають формувати відкриті та загальнодоступні ресурси з інформацією про свою діяльність та оприлюднювати таку інформацію. Доступ до такої інформації осіб з порушенням зору може забезпечуватися в різних формах та з урахуванням можливостей закладу освіти. У частині 2 цієї статті міститься перелік усієї інформації та документів, відкритий доступ до яких зобов’язані забезпечувати заклади освіти на своїх веб-сайтах, а у разі їх відсутності – на веб-сайтах своїх засновників.

Крім того, згідно з частиною 3 цієї статті заклади освіти, що отримують публічні кошти, та їх засновники зобов’язані оприлюднювати на своїх веб-сайтах кошторис і фінансовий звіт про надходження та використання всіх отриманих коштів, інформацію про перелік товарів, робіт і послуг, отриманих як благодійна допомога, із зазначенням їх вартості, а також про кошти, отримані з інших джерел, не заборонених законодавством.

Інформація та документи, передбачені частинами другою і третьою цієї статті, якщо вони не віднесені до категорії інформації з обмеженим доступом, розміщуються для відкритого доступу не пізніше ніж через десять робочих днів з дня їх затвердження чи внесення змін до них, якщо інше не визначено законом (частина 4 статті 30 Закону). Згідно з частиною 5 статті 30 Закону перелік додаткової інформації, обов’язкової для оприлюднення закладами освіти, може визначатися спеціальними законами. У разі, якщо заклади освіти обслуговуються централізованою бухгалтерією, рекомендуємо останній передавати закладам освіти всю необхідну інформацію та документи для подальшого їх оприлюднення відповідно до вимог Закону. Отже, з 28 вересня 2017 року всі заклади освіти зобов’язані оприлюднювати всю зазначену у статті 30 Закону інформацію та документи на своїх веб-сайтах або веб-сайтах своїх засновників.

ШУКАЄМО звіти.

Почали із звичайного пошуку сайтів шкіл, хоча б міських. Потім переглянули сайт засновника шкіл – Здолбунівської районної ради.

З приємного. Ми знайшли звіти. Не всі.

З очевидного. Ці звіти мало кому зрозумілі у тій формі у якій вони подані.

Висновки і рекомендації:

  1. Провести нараду з цього питання (РДА, райрада, відділ освіти, директори шкіл) і роз’яснити, а перед тим самим скласти типовий зразок того звіту, щоб він (звіт) був якщо не однотипний то принаймні зрозумілий і прийнятний
  2. Із наведених нижче зразків можна скласти зручну зрозумілу форму звітування. нам видається, що це має бути як набір офіційних звітів, там де вони є ЗМІСТОВНИМИ, а не з нулями, витягів із звітів, якраз змістовних рядочків, розшифровки витрат (не просто предмети для школи, а конкретніше) і візуалізації витрат (фото, інфографіка, діаграми, будь-що, що дозволяє уявити, так би мовити матеріалізувати букви і цифри)
  3. Добре вміють з цим працювати у громадських організаціях, оскільки там чітко є ланцюжок написаний проект, покрокове його виконання і звітування, підтвердження витрат в т.ч у візуальній формі, запитуйте там і консультуйтесь.
  4. Влучним нам виявилися ЕЛЕМЕНТИ інформації від Здолбунівської ЗОШ №7: окрема сторінка, зрозуміла її назва, стаття про звітування і різнопланові за лінками звіти. Дерманський освітній заклад: вибірка інформації із звітів замість сканування звітів з нулями (таких варіантів 3-4 зустріли і в інших закладах). Посилання на джерело відкритих даних має не заміняти, а доповнювати картину.

А тепер власне знайдені звіти (ми не ставили за задачу знайти всі, це проміжний моніторинг, сподіваємось до кінця грудня буде інформація від відділу освіти, де у чіткій, структурованій формі буде зазначено заклад, сторінка оприлюднення інфо).

Рівне (це витяг, тут є деталізація, помісячний)

За межами області: не вражаюче, вдалих ПОВНИХ зразків вартих наслідування поки не знайшли

Здолбунівський район (на сайті райради лінки розміщені на першому екрані, знайти легко)

Нижче 18 сторінок сканованої!! складної інформації, більшість рядків якої не містять жодної цифри (це НЕ порушення)

Виправдані витяги замість звітів (звіти можуть бути заархівовані для любителів розібрати все по поличкам, але базова інформація, нам здається має бути просто зрозумілою і достовірною.Місто Здолбунів (різнопланові варіанти, деякі з елементами випробувань для тих, хто вміє читати догори дригом :)

Напрямок вирішення задачі цим закладом (див.нижче) нам видається найбільш близьким до завершеності найближчим часом

Мета даного матеріалу єдина – вчасно підкоригувати напрямок руху до виконання законодавства у зрозумілий, доступний для громадян спосіб.

Царичанська 85,3 %
Широківська 62,7 %
Баштанська 59,5 %
Лановецька 59,1 %
Васильківська 58,3 %
Показати ще
Петриківка 19,8 %
Золотопотіцька 18,8 %
Любецька 17,9 %
Білоберізька 17,6 %
Хотинська 5,5 %