Чи все ProZorro на Полтавщині?

30 травня 2016, 8:45

«Продати державі» через інтернет тепер можна будь-що — товари, роботи, послуги. Більшість замовників та виконавців при цьому грає чесно. Але тіньові схеми також існують.

ProZorro, як воно є

З різноманітних інтернет-сервісів в України активно розвивається сфера електронних державних закупівель. Волонтерський проект ProZorro став офіційним держресурсом. Але спочатку він розроблявся за пожертви і кошти приватного бізнесу, а саме — восьми майданчиків-учасників. Це такі електронні платформи, як PublicBid, ПриватМаркет, Zakupki,Держзакупівлі.онлайн, Е-tender, SmartTenderzakupki.Prom.ua, Newtend. Завдяки реєстрації на них замовники та виконавці «стартують» в електронних торгах.

Державні установи та органи місцевого самоврядування поступово переходять на ProZorro: з 1 квітня 2016-го це стало обов’язковим для центральних органів влади та комунальних підприємств-монополістів. З 1 серпня до електронної системи торгів мають долучитися всі органи місцевого самоврядування України. Поки що частина з них не поспішає прощатися із паперовим варіантом проведення тендерів через «Вісник державних закупівель».

Цікаво, що ProZorro започаткувало пілотні проекти в областях, спираючись на так звані «допорогові торги». Йдеться про «стелю» для різних видів закупівель: не більше 200 тисяч гривень при придбанні товарів та послуг (для замовників, що здійснюють діяльність в окремих сферах господарювання — не більше мільйона), 1,5 мільйони гривень — при закупівлі робіт (і 1,5 та 5 мільйонів для установ окремих сфер господарювання відповідно).

До речі, сам термін «допорогові закупівлі» — народний. А «замовники, що здійснюють діяльність в окремих сферах господарювання» — це зазвичай такі комунальні монополісти, як теплоенерго та водоканали.

Продай державі прозоро

На Полтавщині вже рік систему ProZorro курує ГО «Інститут аналітики на адвокації». Її керівник Юрій Нестуля багато знає про тих, хто активно міняє підхід до торгів або ж пасе задніх.

— На жаль, загалом державні, комунальні установи, органи влади не поспішають переходити на «нові рейки» при проведенні тендерів. По-перше, у системі ProZorro кожен охочий може подивитися викладені документи, а це не всіх замовників влаштовує: у більшості випадків тоді випадають відкати. По-друге, чиновники звикли до старої системи і не хочуть вчитися новому.

Звичайно, все залежить від керівника та його підходу до впровадження нововведення. Наприклад, «Полтаватеплоенерго» є абсолютним лідером за об’ємом проведених закупівель. А його керівник Володимир Чернявський не став чекати наших роз’яснень, а включився у прозорі закупівлі самостійно, з серпня минулого року. Окрема розмова — про обласні органи влади. Так, Полтавська обласна рада завдяки ProZorro за три місяці отримала загальну економію приблизно у 15%. Серед підрозділів облдержадміністрації абсолютним лідером є Департамент охорони здоров’я, також активні — управління капбудівництва та Департамент економічного розвитку.

За словами Юрія Нестулі, окремі керівники установ та організацій в силу вузької специфіки потрібного товару боялися браку постачальників у ProZorro. Але, наприклад, Полтавська обласна лікарня придбала судинні протези на 525 гривень менше запланованої суми у 60 тисяч гривень (було дві пропозиції). Нехай економія і незначна, але це був вдалий почин цієї установи.

З іншого боку, сам ринок часом регулює процес закупівель. Так вийшло із Полтавською обласною радою, яка замовила 21 подарунковий наручний годинник із гравіруванням (на 50 тисяч гривень) — лише один годинниковий завод пристав на таку пропозицію.

Активно скупляється через ProZorro Крутіківський будинок-інтернат, що у Пирятинському районі. На даний момент найвдаліша закупівля дозволила його керівництву зекономити 40% коштів при придбанні миючих засобів. Адже установа обирала з 11-ти пропозицій.

Незрозуміла ситуація із ProZorro — у Полтаві. Рішення щодо впровадження такої системи при проведенні тендерів депутати проголосували на позаминулій сесії. Але воно до сих пір не викладене на сайті і не підписане мером Олександром Мамаєм. Хоча підрозділи міськвиконкому потроху включаються у нову для себе роботу. Депутат Полтавської міської ради Юліан Матвійчук стверджує: «Після 1 серпня, коли закупівлі будуть тільки електронними, ми дізнаємося багато неприємно-цікавого про нашу міську владу».

Що ж думають з приводу тендерів через ProZorro замовники — розкажуть вони самі.

Заступник голови Полтавської облради Анатолій Ханко:

— Протягом лютого-травня апарат облради провів 7 аукціонів щодо закупівель товарів через ProZorro. Загальна економія склала майже 36 тисяч гривень. У найближчих наших планах — започаткувати електронні торги при здаванні в оренду приміщень обласної ради.

За словами чиновника, комунальні медичні установи становлять більшість серед замовників у системі ProZorro. Так, до системи електронних закупівель вже приєдналися Полтавська обласна лікарня імені М.В. Скліфосовського, Полтавське обласне патологоанатомічне бюро, Миргородський спеціалізований санаторій «Слава» та інші. Приміром, минулого року Полтавський обласний онкодиспансер закуповував препарати для хіміотерапії. Відкриті торги дозволили зекономити понад 66 тисяч гривень. При цьому сама процедура закупівель тривала 10 днів. До речі, за даними аналітиків інформаційної кампанії «Сильніші разом!», Полтавщина — серед областей-лідерів у впровадженні ProZorro медичними закладами: загалом 211 із них отримало у результаті економію в 18,9%.

Тендери «Полтаватеплоенерго» через систему ProZorroТендери «Полтаватеплоенерго» через систему ProZorro

Фахівець з державних закупівель «Полтаватеплоенерго» Тетяна Котельчук:

— Ми почали з серпня минулого року працювати через ProZorro. Скільки у нас проведених закупівель таким чином? Ми їх навіть не рахуємо уже. Але якщо серйозно — у нас майже 70 пропозицій. З них 19 торгів не відбулися через відсутність учасників або тільки одного потенційного постачальника, що нас не влаштувало. Що стосується економії коштів, то вона складає близько 736 тисяч гривень або 16,6%. При тому, що ми маємо 38 позитивних процедур на загальну суму понад 3 мільйони 700 тисяч гривень. Багато чи мало ми зекономили? Якщо дивитися на цифри — ніби все непогано. Але хочу зауважити: у нас були випадки, коли ми розривали угоди, тому що постачальники не дотримувалися їхніх умов. Дуже чекаємо, коли можна буде таких недобросовісних підприємців вносити у «чорний список» — такий сервіс, здається, розробники ProZorro передбачать після 1 серпня 2016-го. Це один із таких «підводних каменів» системи, яка в цілому — перспективна.

«Підводні камені» ProZorro

Будь-яке нововведення під час впровадження має шпарини, які можна виявити тільки під час апробації проекту. Так вийшло із системою електронних закупівель ProZorro.

Додаткова угода

За словами керівника ГО «Інститут аналітики та адвокації» Юрія Нестулі, окремі чиновники почали діяти за такою схемою: віддають перевагу «своєму» постачальнику, з яким через деякий час укладають додаткову угоду, де ціна на товар, послугу або роботи вже є значно вищою, ніж попередньо визначена і публічно висвітлена. При цьому розрахунок на те, що ніхто не буде шукати такий документ після закінчення торгів.

В обхід системи

Якщо замовник хоче обійти систему ProZorro, він спочатку оголошує тендер, а потім під формальним приводом відміняє його. І за пришвидшеною процедурою у «свого» постачальника отримує необхідне замовлення. Таку тенденцію помітив аналітик інформаційної кампанії «Сильніші разом!» Віталій Горобець.

Гроші на трьох

Інша схема виводу частини державних коштів із тендеру виглядає так. Переможець конкурсу раптом відмовляється брати участь у ньому і замовник змушений обрати один із трьох варіантів. Або діяти чесно (оголосити інший тендер, на що часто немає часу), або пристати на пропозицію № 2 (що не завжди вигідно по ціні), або домовитися із № 1 про суму відкату в разі, якщо він залишається у справі. Також буває, що переможець торгів знає про зацікавленість замовника у № 2 через давні тіньові стосунки — і пропонує «домовитися» всім зацікавленим.

Тендер вночі

Інше зловживання, яке відстежили спеціалісти, — обмеження строків подачі пропозицій чи проведення тендерів вночі.

Завищення очікуваної вартості

Наступний приклад полягає у завищеній очікуваній вартості, яка під час торгів значно знижується.

Свідомі помилки

Буває, що замовники свідомо роблять помилки у документації тендеру або прописують замовлення під конкретного постачальника.

Безсумнівно, до описаних зловживань під час використання ProZorro з часом додадуться інші.

Для того, аби покарати недобросовісних виконавців, розробники системи вигадали кілька механізмів: ризик-індикатор (відзначає прапорцем недобросовісні фірми), процедуру оскарження, систему суспільного контролю.

З іншої сторони — як покарати недобросовісних замовників? На жаль, ProZorro нічим не зможе допомогти на стадії планування та постачання замовлення. Перевірка фактичного стану поставленого товару чи послуги також не доступна системі і можлива лише за участі контролюючих органів. Схожа ситуація і з прийняттям рішення щодо початку тендеру, тому що система не здатна визначити пріоритети: скажімо, важливіші для РДА автомобілі чи меблі у дитсадочок. Контроль у цьому питанні візьмуть на себе ті політики, яким необхідний піар, а також окремі компетентні органи. І, звичайно, хотілося б, аби «рідних» замовників у ProZorro контролювали не тільки ЗМІ та громадські організації, а й пересічні громадяни.

ДЖЕРЕЛО

Білгород-Дністровська %