
Двадцять територіальних громад Донецької, Запорізької, Луганської і Херсонської областей, які перебувають у тимчасовій окупації, проходять моніторинг і експертний аналіз в межах проєкту «Бюджети в екзилі. 2.0». Експертна команда Громадського Партнерства «За прозорі місцеві бюджети!» і ГО «Кризовий медіа-центр «Сіверський Донець» зокрема всебічно оцінює прозорість та ефективність бюджетних процесів у цих громадах, після чого будуть розроблені рекомендації для покращення процесів управління бюджетами.
За інформацією провідної експертки проєкту Олени Ніжельської, у звʼязку з тимчасовою окупацією низки громад їхні органи місцевого самоврядування (ОМС) або тимчасові органи управління, які виконують ці повноваження (військово-цивільні адміністрації та військові адміністрації), були змушені евакуюватися на підконтрольну уряду України територію. При цьому надходження на казначейські рахунки та наповнення бюджетів цих громад, як і здійснення витрат, не припинялися, проте прозорість і ефективність бюджетних процесів у таких умовах має багато ризиків:
“ОМС чи органи влади, які тимчасово замінили ОМС, не мають фізичної можливості здійснювати управлінські процеси на окупованій території. Це викликає закономірні питання: на що саме витрачаються кошти цих громад, яким чином керівництво громад визначає пріоритети витрат, як жителі цих громад можуть долучатися до громадського контролю бюджетних процесів тощо. Відповідно наші експерти та експертки у межах цього проєкту досліджують можливості та обмеження громадського контролю за бюджетними процесами в умовах тимчасової окупації, виявляють основні виклики й ризики щодо прозорості та відкритості бюджетних процесів, аналізують джерела доходів та витрат, а ще оцінюють вплив відсутності фізичного доступу до територій громад на бюджетний процес, адже відсутність такого доступу ускладнює контроль за бюджетними витратами та створює ризики нецільового використання коштів”, - пояснила експертка.
Для того, щоб провести повний і всебічний аналіз і надати предметні рекомендації громадам, експертна команда, серед іншого, досліджує публікації щодо функціонування ОМС, ВЦА і ВА тимчасово окупованих громад, аналізує законодавчі рамки, що регламентують бюджетні процеси тимчасово окупованих громад в умовах воєнного стану, моніторить офіційні ресурси громад, а також використовує дані, отримані із відповідей на запити на публічну інформацію.
Крім збору та опрацювання обширного масиву даних, буде проведено фокус-групове дослідження з представниками/цями інститутів громадянського суспільства для узагальнення позицій та оцінок щодо прозорості та ефективності бюджетних процесів, а також здійснені глибинні інтерв’ю з представниками/цями ОМС/ВЦА/ВА для виявлення проблем та викликів, з якими вони стикаються у процесі управління бюджетами.
Після цього експертна команда розробить та надасть громадам рекомендації для покращення прозорості та ефективності бюджетних процесів та збереження інструментів партисипативної демократії в умовах воєнного стану.
Нагадаємо, у 2024 році проєкт «Бюджети в екзилі» було реалізовано у 10 пілотних громадах Луганської та Донецької областей. Метою проєкту «Бюджети в екзилі 2.0» є сприяння підвищенню рівня прозорості та ефективності бюджетних процесів у 20 громадах Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей, що перебувають в тимчасовій окупації, через проведення відкритого комплексного фахового дослідження бюджетних процесів цих громад за період з 2022 по 2024 роки. Проєкт також передбачає проведення інформаційної кампанії, яка приверне увагу до проблем та рішень, ідентифікованих у дослідженні, сприяючи підвищенню обізнаності громадян та зміцненню довіри до органів управління. В ініціативі беруть участь такі громади: Кремінська, Лисичанська, Міловська, Сіверськодонецька, Шульгінська (Луганська область); Бахмутська, Волноваська, Маріупольська, Світлодарська, Соледарська (Донецька область); Бердянська, Мелітопольська, Приморська, Приазовська, Софіївська (Запорізька область); Каховська, Каланчацька, Скадовська, Чаплинська, Присиваська (Херсонська область).
Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».