Бюджетний процес – 2019 в ОТГ Тернопільщини

10 січня 2019, 15:54

Як відбувся процес прийняття бюджетів у 6 ОТГ Тернопільщини, які є учасниками проекту «Доброчесні громади» за підтримки програми DOBRE? Що враховано із рекомендацій експертів Партнерства «За прозорі місцеві бюджети!», скільки пропозицій громадян, зібраних під час кампанії «Впливай на бюджет своєї громади», враховано у прийнятих програмах і бюджеті?

З’ясовуємо. Відштовхуючись від офіційної інформації, присутньої станом на 04.01.2019 на офіційних сторінках органів влади. Чому така дата? Ну якщо взяти крайній термін ухвалення бюджету 25 грудня і 10 днів після цього, хоча розуміємо всі труднощі святкового періоду.

Іванівська ОТГ:
Оприлюднено інформацію про переможців конкурсу ідей, які мають фінансуватися коштом Громадського бюджету: не будемо оцінювати креативність самих проектів, вони, нажаль, перегукуються напрямку із функціями з благоустрою сільської ради.

іванівська_3

11 грудня було розміщено інформацію, проект рішення про бюджет, і зазначено, що приймаються пропозиції від громадян до 14 грудня 2018 року. 

іванівська_1

Якщо сесія була запланована на 18 грудня, то проект рішення мав би бути оприлюднено не пізніше 8 грудня, і три дні для збору пропозицій – це надзвичайно мало. А в якому ж проміжку мали відбуватися бюджетні слухання чи громадські обговорення. Може вони проводилися, а про це немає інформації. І було би добре оприлюднювати інформацію про старт підготовки бюджету і склад учасників цього процесу, які затверджуються розпорядженням голови ради.

іванівська 4

17 грудня на сторінці ФБ було запрошення до всіх бажаючих прийти на бюджетну сесію.

18 грудня, в той же день як була проведена сесія, опубліковано інформацію, рішення про бюджет і всі додатки. Документ опубліковано вчасно, дуже оперативно. 

Проте в матеріалі немає інформації про те, які саме пропозиції надійшли від громадян, скільки з них і які саме враховані. Проте є рішення про встановлення надбавок і премій сільському голові і воно є у відкритому доступі. Станом на момент підготовки цього матеріалу автор був єдиним, хто переглянув цей документ.

Слід похвалити бажання створювати програми цільового використання коштів, проте якість цих документів ще потребує спільної роботи і можливо консультаційної допомоги експертів.

іванівська_5

Як і наскільки повно виконані рекомендації щодо покращення рівня прозорості бюджетного процесу в цій ОТГ, експерти перевірять навесні, а поки що маємо те, що описано вище, проте в ОТГ є шанс оприлюднити те, що було в житті, але залишилося поки поза кадром на сайті громади.

Микулинецька ОТГ:

Проект бюджету оприлюднено 13 грудня 2018 року, за 5 днів до сесії, а не за 20 

Пропозиції до бюджету можна було подати в електронній формі яка розміщена на головній сторінці сайту. Збиралися вони до 30 листопада 2018, хоча форма розміщена і нині.

архів документів пустий Микулинці

микулинецька_1

Про те, що відбулася сесія 18 грудня, можна зрозуміти лише із завантаженого документа про поіменне голосування на сесії. Там же є і назви проектів рішень, серед яких і про бюджет 2019, і про преміювання керівників ОТГ. Самих рішень на сайті громади немає. Як і інформації про враховані пропозиції мешканців.

архів документів пустий Микулинці

Інформації про обговорення бюджету, про засідання відповідних комісій, робочих груп та, власне, і анонсів самої сесії на офіційному джерелі не знайдено. Тому допомога експертів тут ще потрібна але вона буде малоефективна без доброї волі керівництва ОТГ.

микулинецька_2

Байковецька ОТГ:

21 грудня о 10:00 відбулось засідання координаційної ради, що затвердила проекти–переможці за кошти громадського бюджету. Протокол. До речі, перемогли цікаві проекти і не всі із центральної садиби ОТГ.

26 грудня 2018 року відбулося друге чергове засідання робочої групи з реалізації стратегії розвитку Байковецької громади 2017-2025 рр., що теж є добрий позитивний знак.

А де ж бюджет, де повідомлення про бюджетний процес? А немає.

Єдина новина в розділі, який створений згідно рекомендацій експертів, це проект бюджету-2019. Також є проект самого рішення, але без додатків.

Серед інших новин є цікаві, особливо про нагородження сільського голови відзнаками, а оскільки відзнаки недержавні, то в мережі Інтернет можна знайти багато інформації щодо того, що їх вручення несе за собою оплату за нагороду і сам ритуал. Цілком офіційну, з договором і актом. Про це на сайті не повідомляється, як і не повідомляється, чи сплачував кошти персонально чи з бюджету за цю нагороду сам нагороджений.
нагорода Кулик_2

Більше про компанію нагороджених за гроші можна почитати тут.

Не знайшовши серед інформаційних повідомлень інформації про обговорення бюджету, про роботу робочої групи із формування бюджету, про врахування пропозицій громадян до бюджету, шукаємо хоча б рішення сесії. І знаходимо. Принаймні розпорядження про скликання першого пленарного засідання 22.12 і 28.12 другого.

На цій сесії і розглядалися рішення і про затвердження програм і соцекономрозвитку, і самого бюджету, а також про преміювання і надбавки голові громади. Самих рішень немає, є лише назва рішення і результати голосування. Ось так бачать рішення про затвердження плану соціально-економічного розвитку громади відвідувачі сайту:
поіменне голосування Байківці

На цій же сесії був затверджений і перелік проектів переможців бюджету участі. Знову ж таки не виключаємо, що в новорічно-різдвяний період інформації на офіційному сайті побільшає, однак це не змінить ситуацію із власне інформуванням мешканців ні на сайті, ні у групі ФБ щодо залученості до бюджетного процесу в ОТГ.

Вищепроаналізовані громади два роки приймають участь у проекті «Доброчесні громади».

Вишнівецька ОТГ:

Розпорядженням селищного голови бюджетна сесія була призначена 18 грудня на 22 грудня.
В цей же день 18 грудня відбулося засідання, де визначилися переможці проектів, що будуть фінансуватися за кошти Громадського бюджету.

11 проектів, є два переможця, достатньо велика кількість голосів за переможців, є протокол підведення підсумків.
Окремо переможці та учасники були відзначені інформаційно та під час інтеграційної зустрічі в громаді. Щоправда, в цьому матеріалі зазначено, що було подано 16 проектів, а не 11.
Проекти рішень були у вільному доступі на сайті всього за 1 день, тобто з 21.12.
Проект рішення про бюджет 2019

Оприлюднені доходи ОТГ на 2019 рік.
Розподіл видатків
Перелік місцевих програм
Рішення про бюджет без додатків
Кожна цільова програма була затверджена окремо.

вишнівці рішення про бюджет

Однак, ми не знайшли ні оголошень про старт розробки проекту бюджету, ні про проведені слухання чи консультації з громадськістю, ні оголошень про призначення роботи депутатської комісії з питань бюджету, засідання виконкому і самої сесії (окрім виданого і оприлюдненого розпорядження).

На офіційній сторінці у ФБ додаткової інформації, окрім тієї, що є на сайті в частині інформування і залучення громадян не виявлено.

Не відомо скільки і яких пропозицій від мешканців громади враховано у прийнятих програмах і бюджеті.

Скалатська ОТГ:

Приємно здивував голова громади, який активно почав записувати та оприлюднювати відеозвернення. Тематика дуже актуальна для громади:

скалат_2

Звернення від 27.11 Як жити далі в громаді, співпраця із владою, анонсування сесії 10 грудня 2018, запрошення до обговорення бюджету.
Три частини подібного відео. Нажаль, за 2 місяці лише 60 переглядів і два дізлайки. Хоча озвучені у відео питання справді дуже актуальні! Прибери навколо своєї будівлі, давайте спільно робити добро, правила благоустрою тощо.

скалат_3

Сесії міської ради демонструються на відео.
Анонс про бюджетну сесію, яка відбулася чи то 20.12.2018 згідно анонсу на сайті від 17.12 чи то 18.12, згідно анонсу в групі ОТГ від 15.12 (див.скрін нижче) Мова йде про ту ж саму 49 сесію.

анонси сесій Скалат

Попередні сесії теж анонсуються в групі ОТГ у ФБ, щоправда переглядів, поширень і коментарів мають край мало.
анонси сесій1 Скалат
Проекти рішень про бюджет і місцеві програми оприлюднені теж 17 грудня.
Проект рішення про бюджет без додатків: https://rada.info/upload/users_files/04058445/docs/55ea17127336c3dc66fab1f475bfc8e1.pdf

Ось так виглядає проект рішення про Програму розвитку підприємництва https://rada.info/upload/users_files/04058445/docs/fef06973d9369be64fc2f2df8eefd970.pdf Цікава, недорога програма, побудована відповідно до принципів програмно-цільового методу планування. Із визначеними заходами, обгрунтуванням і підписом відповідального за розробку працівника. Тут добре читають вимоги законодавства до підготовки таких документів.

Водночас, ось так виглядає оприлюдненим вже рішення про програму, в даному випадку, розвитку ЖКГ https://rada.info/upload/users_files/04058445/docs/89aff3fb693ea69164dbaa0baeee6f4f.pdf, де теж є підпис і печатка, але немає додатку з програмою.

Рішення про бюджет: http://skalatska.gromada.org.ua/docs/135920/, в якому розміщено три файли. Як виявилося 1 файл - це й сторінка рішення про бюджет. Технічно невиправдане рішення, і де додатки до бюджету і пояснююча записка?

Не підготовленим виглядає і рішення про преміювання міського голови, у якому не зазначено жодної змістовної інформації, ні розміру ні % преміювання. 

Інформації про обговорення бюджетної інформації, про слухання, про кількість врахованих пропозицій від мешканців не знайдено. Але саме зворотній зв’язок породжує довіру громади до влади.

скалат_1

Шумська ОТГ:

Анонсування засідання «бюджетної» сесії міської ради, яка відбулася 21 грудня, здійснено 11 грудня 2018.

шумськ_2

Звіт про проведення сесії із описом, посиланнями на програмні документі і сам бюджет наведено в розділі новини на офіційному сайті.

Напередодні 20 грудня відбулися бюджетні слухання і засідання бюджетної комісії. В самій інформації описано порядок проведення слухань, виступаючі. Дуже важливо, що зазначені враховані пропозиції від громадян, які були зібрані під час інформаційної кампанії «Впливай на бюджет громади». Це поки що перший випадок, зафіксованих проведених бюджетних слухань та інформації про враховані пропозиції. Які саме пропозиції були враховані можна подати детальніше, включно із виділенням їх у офіційному документі, щоб спростити сприйняття цієї інформації читачам сайту.

Шумськ бюджетні слухання

Нажаль, самі бюджетні слухання проанонсовані лише за день до їх проведення.

Проте, сам намір проведення таких слухань проанонсовано ще на засіданні виконавчого комітету 7 грудня, на якому розглядався бюджет 2019.

шумськ_3

Рішення про міський бюджет оприлюднено 26 грудня (6 файлів). Сам бюджет і його проект розміщені і у відповідному розділі, який чомусь ще не перейменували у «Бюджет громади», а досі називається «Фінансове управління».

Бюджет
Проект бюджету
27 грудня 2018 року були підведені підсумки подачі проектів для фінансування коштом Громадського бюджету.

шумськ_1

Вражаючі дані: за 22 проекти громадського бюджету Шумської ОТГ на 2019 рік було віддано сумарно 3 594 голосів за обрані проекти, з них в паперовому вигляді – 2 856, електронна реєстрація – 738. Переможцями громадського бюджету Шумської ОТГ на 2019 рік стали чотири проекти, на реалізацію яких у 2019 році буде виділено 391,02 тис. грн з бюджету міської ради. Інформація подана у зрозумілій формі, протокол засідання оприлюднено.

Царичанська 85,3 %
Широківська 62,7 %
Баштанська 59,5 %
Лановецька 59,1 %
Васильківська 58,3 %
Показати ще
Петриківка 19,8 %
Золотопотіцька 18,8 %
Любецька 17,9 %
Білоберізька 17,6 %
Хотинська 5,5 %