Бізнес у громадах: експерти розповіли про успішні приклади співпраці під час онлайн-платформи «Територія громади: чесно та експертно»

02 липня 2021, 10:09

Про налагодження ефективної співпраці бізнесу і органів місцевого самоврядування в українських громадах говорили експерти під час четвертого випуску онлайн-платформи «Територія громади: чесно та експертно», яку організовує і проводить Громадське Партнерство «За прозорі місцеві бюджети!».

Експерт Партнерства, генеральний директор Інституту Громадської Експертизи Олексій Літвінов та гості випуску говорили про те, як зробити сприятливий бізнес-клімат у громаді.

«Що таке невеликий бізнес у громаді? Це в першу чергу люди, які роблять для нас максимально зручні умови і забезпечують нам комфортне життя. І тому важливо, щоб місцева влада, з одного боку, створювала сприятливі умови для розвитку локального підприємництва, а з іншого боку, щоб бізнесмени були ініціативними, надавали місцевому самоврядуванню пропозиції для покращення економічної ситуації, оздоровлення бізнес-клімату тощо та брали активну участь у житті громад», - зазначив Олексій Літвінов.

Наталя Жугай, керівниця проєктів та програм у представництві Центру міжнародного приватного підприємництва (СІРЕ Україна) розповіла про те, що часто у громадах є проблема комунікації влади і підприємців:

«Бізнес повинен мати свій голос у громаді. Зробити це непросто, але можливо, і так це й має працювати. Ми бачимо під час роботи з громадами, що бракує комунікації з підприємцями: бізнес нерідко навіть не звертається до влади і навпаки, хоча у них є спільні цілі, і роль комунікацій, діалогу дуже важлива», - пояснила вона.

Про досвід роботи з регуляторними актами у місцевих радах розповів Олександр Печалін, голова правління «Спілки підприємців «СТІНА» (місто Вінниця). За його словами, у місцевій раді створили комісію з перегляду регуляторних актів, що була сформована як дорадчий орган рішенням міського голови:

«Ми провели аудит – проінспектували всі регуляторні акти, систематизували їх і проаналізували за кількома фільтрами, зокрема провели антикорупційну експертизу, перевірили відповідність законодавству тощо. Далі сформували паспорт регулювання і таким чином суттєво впорядкували цю роботу, допомогли ввести її повністю у законне русло і почали вносити пропозиції щодо покращення бізнес- та інвест-клімату. Власне не чекали від органів влади, коли вони це зроблять, а почали робити самі, і це дало результат».

Голова громадської молодіжної організації «Молодь та підприємництво», учасник Коаліції малого та середнього бізнесу Сумської області Богдан Мосунов поділився досвідом роботи Коаліції з 2012 року, яка колись починала свою діяльність з судових позовів до органів влади на захист прав підприємництва, однак потім сфокусувалася на більш продуктивному та ефективному напрямку: налагодженню комунікації між владою і бізнесом.

«За кілька років ми домоглися того, що представники влади самі пропонують нам зміни, корективи до регуляторних актів тощо для покращення умов діяльності бізнесу. Здається, що це – на межі фантастики, але це реально працює. Рецепт комунікації простий: треба двоє «божевільних» в хорошому сенсі цього слова від громадськості і стільки ж – з боку влади. І тоді все буде гаразд», - порадив він.

Олександр Чумак, президент Асоціації приватних роботодавців (м. Харків) розповів про досвід місцевих невеликих підприємств та кооперативів в умовах кризи, спричиненої пандемією:

«Коли почалася пандемія, на яку ніхто не очікував, ми допомогли невеликим бізнесам швидко переорієнтуватися. Наприклад, в Олексіївській громаді Харківської області місцевих підприємців переорієнтували з вирощування ягід, що потребувало складної логістики і було неможливе в умовах карантину, на збирання лікарських трав. Постійна підтримка локального бізнесу, нові проєкти, переорієнтація, бізнес-плани, структурування роботи, - це те, що ми робимо для підприємництва і те, що ефективно працює і демонструє результат», - зауважив він.

Переглянути випуск онлайн-платформи можна тут.

***
Громадське партнерство «За прозорі місцеві бюджети!» започаткувало перший в країні експертний інформаційно-роз’яснювальний онлайн-майданчик, який працюватиме наживо у режимі реального часу. Перший випуск онлайн-платформи відбувся 18 травня і був присвячений діяльності комунальних підприємств громад.

Громадське Партнерство «За прозорі місцеві бюджети!» (http://probudget.org.ua) – це перша та єдина в Україні мережа громадських організацій, яка фокусується на питаннях підвищення стандартів доброчесності, прозорості та ефективності бюджетного процесу на місцевому рівні і забезпечені участі громадян у ньому. До його складу входять 19 громадських організацій та ЗМІ з 15 областей України.

Царичанська 85,3 %
Широківська 62,7 %
Баштанська 59,5 %
Лановецька 59,1 %
Васильківська 58,3 %
Показати ще
Петриківка 19,8 %
Золотопотіцька 18,8 %
Любецька 17,9 %
Білоберізька 17,6 %
Хотинська 5,5 %