Антикорупційна рада, якій вдалось: приклад Дзвиняцької ОТГ

10 червня 2020, 13:31

Антикорупційна рада Дзвиняцької ОТГ працює лише 8 місяців. Але за цей короткий час вдалось зробити чимало: кожен з депутатів сільської ради отримав якісні консультації щодо подання е-декларацій, розроблені антикорупційні уроки для старшокласників, а проєкти рішень сільської ради перед тим, як доходять до депутатів, вичитуються кваліфікованими людьми та відповідають букві закону.  

Що таке антикорупційна рада?

Пересічному мешканцю громади непросто зрозуміти, що таке антикорупційна рада. Дехто думає, що це орган, який би мав карати владу за корупційні вчинки, інші - що це окрема структура, яка робить розслідування тощо. Що ж таке антикорупційна рада? Це - консультативно-дорадчий орган при органі місцевого самоврядування (місцевій раді). Її функції визначає сам ОМС, при якому вона створюється. Зазвичай на антикорупційну раду покладають функції моніторингу проєктів рішень, які виносять на сесію, аналізу діяльності ради, роз’яснення депутатам ради антикорупційних норм тощо.

В рамках проєкту "Доброчесні громади" експерти Громадського партнерства "За прозорі місцеві бюджети!" рекомендують громадам впровадження антикорупційних рад як одного з механізмів протидії та запобігання корупції, що допоможе самій громаді бути більш прозорою та відкритою перед мешканцями.

Серед 10 громад Івано-Франківської області, які співпрацюють з Програмою DOBRE, шість обрали для впровадження антикорупційну раду як один із антикорупційних механізмів. За рік роботи у Дзвиняцькій громаді вдалось створити повноцінну антикорупційну раду. У інших громадах такі ради перебувають на етапі створення. Про досвід антикорупційної ради у Дзвиняцькій ОТГ розповідають експерти Громадського Партнерства Михайло Джогола і Віталій Світлик.

З чого почати?

Для створення антикорупційної ради слід прийняти відповідне рішення ради та оголосити конкурс. На цей конкурс можуть подаватись усі охочі мешканці громади. Місцева рада висуває вимоги до членів ради - наприклад, освіта або досвід роботи. Основна мета - підібрати компетентних та досвідчених людей, які б могли якісно виконувати свої функції у роботі антикорупційної ради.

Секретар антикорупційної ради Дзвиняцької ОТГ Галина Дронів розповіла, що при створенні їх дорадчого органу було прийнято рішення про те, що кожен із чотирьох населених пунктів громади має бути представлений однією людиною: 

"Рада вирішила, що від кожного з 4 сіл громади має бути по одному представнику, проте вже на сесії виявилось, що є дві претендентки з Дзвиняча на членство у антикорупційній раді. Депутати не були проти, і, таким чином, обрали 5 осіб до складу антикорупційної ради". 

Публікація про створення антикорупційної ради при Дзвиняцькій сільській раді на Facebook-сторінці Андрія Гринішака

Першим кроком у роботі антикорупційної ради було напрацювання змін до положення про її функціонування. Голова антикорупційної ради Андрій Гринішак пояснив, що варто було деталізувати правила роботи ради і комунікацію з мешканцями. 

"Я за освітою юрист і тому люблю, щоб усюди був порядок. Найперше, що ми зробили - це напрацювали ряд детальних процедур роботи антикорупційної ради. Ми чітко прописали, як мешканці можуть до нас звернутись, терміни, в які місцева рада дає нам проєкти рішень на перевірку, джерела комунікації з мешканцями та саму процедуру роботи антикорупційної ради", - розповів Андрій. 

Ці зміни сесія впровадила уже на наступному засіданні. 

Антикорупційна рада: як це працює?

На першому засіданні антикорупційної ради Дзвиняцької ОТГ серед 5 її членів було обрано голову. Ним став Андрій Гринішак. Обрали його, спираючись на професійні якості.

"Андрій - юрист. Він нещодавно став адвокатом, тому вміє працювати із законодавством, - пояснює Галина Дронів. - Окрім того, він активний мешканець громади. Саме тому ми не мали сумнівів у виборі голови антикорупційної ради".

Сама Галина Дронів - освітянка, має досвід роботи з документами, а тому відгукнулась на пропозицію бути секретарем антикорупційної ради. Окрім того, до складу антикорупційної ради входять ще троє осіб - представники абсолютно різних професій: Марія Висоцька, за фахом діловод, Любомир Мельник - інженер, Роман Семків, який працює у банківській сфері. Усіх п’ятьох об’єднує активна громадянська позиція та небайдуже ставлення до справ у громаді. 

Антикорупційна рада, залежно від завдань, які перед нею ставить орган місцевого самоврядування, може мати досить широку сферу повноважень: консультування ОМС щодо проєктів чи уже прийнятих рішень, перевірка документів ради, консультування депутатів щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, загальної депутатської діяльності, напрацювання ефективних рішень для вирішення проблем громади.

"Ми збираємось раз на місяць. Команда наша демократична, і у всіх питаннях, що розглядаються, рішення приймаються колективно, - розповіла секретар ради. - Ми все сумлінно протоколюємо, всі рекомендації намагаємось давати вчасно. Якщо до нас надходять звернення, то відповіді намагаємось дати якомога зрозуміліше для тих, хто звертався".

Андрій Гринішак говорить, що Дзвиняцька антикорупційна рада має 4 напрямки діяльності:

- моніторинг прийняття рішень сільської ради (перевірка проєктів рішень);

- консультування сільської ради щодо висвітлення публічної інформації; 

- консультування ради щодо загальноукраїнських антикорупційних норм;

- просвіта мешканців громади щодо протидії корупції.

"У наші прямі обов’язки входить консультування ради щодо запобігання та протидії корупції - ми перевіряємо, чи немає порушень законодавства при розробці проєктів рішень, за які голосують депутати, - пояснив Андрій Гринішак. - Також консультуємо працівників ради та депутатів щодо норм протидії корупції. Щодо просвіти, то ми мали чудову ідею проводити навчання для старшокласників у школах щодо протидії корупції у побуті. Нам трохи завадив карантин, проте маємо надію, що уже з вересня такі заходи будуть відбуватись регулярно". 

Суть таких уроків у школах досить проста, але корисна: навчити підлітків тому, як протидіяти корупції у навчальних закладах, побутових ситуаціях та виховати у молоді нульову толерантність до корупційних проявів. 

Окрім навчання учнів, антикорупційна рада вчить і депутатів. Спільно з експертами Громадського Партнерства "За прозорі місцеві бюджети!" у березні цього року були проведені навчання для депутатів сільської ради та працівників апарату щодо змін у процедурах подання е-декларацій. 

"Такі навчання були корисними для наших депутатів, - зазначив Андрій Гринішак. - А ще кориснішою була для них постійна консультаційна підтримка. Завдяки експертам Громадського Партнерства "За прозорі місцеві бюджети", члени антикорупційної ради "прокачали" свої знання та змогли надавати якісні консультації нашим депутатам при подачі е-декларацій". 


Фото з тренінгу по заповненню е-декларацій для депутатів сільської ради Дзвиняцької ОТГ у березні 2020 року, який організували експерти Партнерства.

Після завершення навчання членам антикорупційної ради були надані методичні матеріали та надавалась постійна інформаційна підтримка. Протягом трьох місяців антикорупційна рада консультувала усіх депутатів сільської ради та працівників апарату ради при поданні е-декларацій. Як результат - декларації всі подали вчасно. 

Що далі?

Окрім запланованих на новий семестр (з 1 вересня) уроків з протидії корупції, у команди антикорупційної ради ще багато планів.

"Зараз ми працюємо над тим, щоб систематизувати роботу сайту ради: хочемо, щоб усі документи там публікувались вчасно, а пересічний мешканець громади міг швидко і просто орієнтуватися на сайті, - розповів Андрій Гринішак. - Також важливо налагодити комунікацію з мешканцями громади через різні джерела. Хочемо більше писати про нашу роботу в соціальних мережах та повідомляти мешканцям про нашу роботу. Працюємо зараз у цьому напрямку". 

Сам Андрій вважає, що антикорупційна рада є ефективним органом, проте має і низку пропозицій щодо підвищення ефективності її роботи. Наприклад, запрошувати у громаду на постійну роботу працівників державних органів, які займаються протидією та запобіганням корупції.

"Завдяки децентралізації чимало повноважень перейшло до місцевих рад. В Україні є кілька органів, що займаються протидією і запобіганням корупції. Переважно весь їхній персонал зосереджений в обласному центрі чи районі. Але набагато ефективнішою робота такого працівника була б безпосередньо у громаді - було б більше можливостей контролювати і запобігати, також це б дало більшу ефективність для місцевих антикорупційних рад і залученим мешканцям та активістам", - впевнений Андрій Гринішак

Загалом антикорупційна рада Дзвиняцької ОТГ є успішним прикладом для громад, які працюють над запобіганням і протидією корупції. Їх досвід формує важливі уроки для тих ОТГ, які спробували запровадити антикорупційні ради, але зіткнулись з перешкодами. Найважливішим є залучення активних мешканців, які рівноцінно представлятимуть усі населені пункти у складі такого органу. Це дасть можливість залучати якомога більше мешканців до контролю в громаді. Окрім того, важливо, щоб хоч один із членів антикорупційної ради мав юридичну освіту. Тоді рекомендації цього органу будуть обґрунтованими та чіткими. І найважливіше: до роботи в антикорупційній раді слід долучати активних мешканців, які переймаються долею громади.

Царичанська 85,3 %
Широківська 62,7 %
Баштанська 59,5 %
Лановецька 59,1 %
Васильківська 58,3 %
Показати ще
Петриківка 19,8 %
Золотопотіцька 18,8 %
Любецька 17,9 %
Білоберізька 17,6 %
Хотинська 5,5 %