Акція "Впливай на бюджет свого міста!" зібрала понад 300 пропозицій до місцевих бюджетів

02 серпня 2016, 18:02

Останнього тижня липня в 14 містах України відбулася вулична акція «Впливай на бюджет свого міста!», ініціатором якої виступило громадське партнерство «За прозорі місцеві бюджети!».

За задумом організаторів, акція була спрямована на підвищення обізнаності та привернення уваги жителів до проблем місцевих бюджетів, а також спонукання місцевої влади до збільшення рівня прозорості бюджетного процесу та участі громадськості в ньому.

В рамках акції вперше в масштабах всієї України був апробований інноваційний інструмент участі громадян в бюджетному процесі шляхом подачі в органи місцевого самоврядування своїх пропозицій щодо пріоритетних напрямів витрачання коштів місцевого бюджету в наступному році. Цей інструмент був раніше розроблений і успішно випробуваний на локальному рівні Здолбунівською громадською організацією «Аналітичний центр розвитку міста ЗЕОН». Унікальність даного підходу полягає в тому, що в рамках нього в бюджетному процесі може взяти участь будь-який громадянин і для його застосування не потрібно попереднього прийняття будь-яких спеціальних локальних нормативно-правових актів органом влади. Просто склав свою пропозицію до бюджету міста, подав до міської ради, а громадські активісти простежили за її належним розглядом органом влади.

Всього за час акції в ній взяли участь близько 3000 осіб. Багато учасників охоче погоджувалися вносити свої пропозиції в майбутні місцеві бюджети і за підсумками акції було зібрано понад 300 пропозицій громадян. В основному пропозиції стосуються вирішення актуальних міських проблем - вуличного освітлення, ліквідації сміттєзвалищ, ремонту будинків і вулиць.

Водночас у деяких містах акція вийшла за межі лише збору пропозицій. Так, у Чугуєві Харківської області жителі міста вийшли підтримати ініціативу Чугуївської правозахисної групи щодо впровадження прозорого місцевого бюджету шляхом прийняття міськрадою Положення про проведення закупівель через систему Prozorro. В Івано-Франківську і Дніпрі місцевих жителів підкорили торти - чудові десерти, які символізують бюджети, що із задоволенням обмінювалися на конкретні пропозиції.

Окрім цього, активісти громадського партнерства «За прозорі місцеві бюджети!» поширювали серед громадян буклети «Де твої гроші в місцевому бюджеті?» і пам'ятку «Як контролювати свої гроші в місцевому бюджеті: 10 порад для активних жителів», а також надавали особисті консультації та роз'яснення з питань публічних фінансів на місцевому рівні.

Паралельно вуличній акції бюджетні пропозиції приймалися від громадян і в режимі онлайн за допомогою спеціальної гугл форми.

Всі пропозиції громадян, зібрані в рамках акції «Впливай на бюджет свого міста!», будуть систематизовані і спрямовані до місцевих рад від імені організацій - членів партнерства «За прозорі місцеві бюджети!», які проводили акцію в тому чи іншому місті. Далі громадські активісти будуть контролювати процес їх розгляду, домагатися максимального їх задоволення і інформувати громаду про досягнуті результати.

У громадському партнерстві «За прозорі місцеві бюджети!» підкреслили, що акція «Впливай на бюджет свого міста!» не разовий захід, а важливий елемент широкого комплексу ініціатив, реалізованих партнерством і спрямованих на системне підвищення рівня прозорості та ефективності формування та витрачання коштів місцевих бюджетів та участі громадян в цьому процесі.

ФОТОГАЛЕРЕЯ

Акція «Впливай на бюджет твого міста!» проводиться одночасно учасниками партнерства «За прозорі місцеві бюджети!» в 17 містах різних регіонів України, в рамках ініціативи «Громадянське суспільство та ЗМІ – за прозорі місцеві бюджети!». Ініціатива виконується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України», Фундацією «Відкрите суспільство» та громадським партнерством «За прозорі місцеві бюджети!», за фінансової підтримки Європейського Союзу та Посольства Фінляндії в Україні.

Царичанська 85,3 %
Широківська 62,7 %
Баштанська 59,5 %
Лановецька 59,1 %
Васильківська 58,3 %
Показати ще
Петриківка 19,8 %
Золотопотіцька 18,8 %
Любецька 17,9 %
Білоберізька 17,6 %
Хотинська 5,5 %