100 громад України проходять вимірювання за Індексом прозорості

12 серпня 2021, 13:35

У рамках Програми USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE),  експерти Громадського Партнерства «За прозорі місцеві бюджети!» проводять дослідження у громадах із 10 областей України: Дніпропетровської, Запорізької, Івано-Франківської, Кіровоградської, Миколаївської, Тернопільської, Чернівецької, Чернігівської, Харківської та Херсонської. Вперше таке оцінювання здійснюють серед нових 25 громад-партнерок Програми DOBRE, інші 75 громад оцінюватимуть повторно.

 

Вимірювання прозорості місцевих бюджетів реалізують за спеціально розробленою методологією, яка враховує як чинне національне законодавство, так і визнані міжнародні стандарти. Мета оцінки - на регулярній основі надати відповідні рекомендацій щодо стимулювання позитивних змін у стандартах, підходах та практиках бюджетних процесів у громадах. Максимально просувати «ідеальну картину» прозорості місцевих бюджетів в Україні.

 Вперше вимірювання прозорості місцевих бюджетів відбулось у 2018 році у 50 територіальних громадах та 37 містах, включно з усіма обласними центрами та м. Києвом. Результати оцінювання дозволили ідентифікувати стартові проблеми, з якими стикаються громади в частині забезпечення прозорості місцевих бюджетів. У 2019 році через процес оцінювання пройшли вже 106 ТГ, 47 з яких пройшли оцінювання вдруге, та 36 міст. Дані вимірювання 2019 року продемонстрували позитивну тенденцію до підвищення прозорості бюджетних процесів із 21,3% до 39% - серед громад, які після першого оцінювання отримали рекомендації від експертів та допомогу у їх реалізації.

«Для чого ми це робимо? Тому що таке оцінювання виступає дієвим інструментом просування стандартів прозорості місцевих бюджетів, створює позитивну конкуренцію між муніципалітетами, а також формулює «дорожні мапи» для підвищення бюджетної прозорості для громад. На практиці ми бачимо, що громади починають поліпшувати прозорість у цій надважливій сфері вже в процесі оцінювання, щойно отримавши перелік показників і запитань, адже прагнуть мати гарні показники і виглядати достойно порівняно з іншими. А для мешканців від такої здорової конкуренції – суцільна користь. І ми впевнені, що минуть ті часи, коли про бюджетні процеси в громадах знали хіба що бухгалтер, кілька впливових депутатів і голова», - розповів координатор Партнерства Анатолій Бойко.

За результатами оцінювання експерти складуть рейтинг прозорості бюджетів. У кожній громаді буде визначено рівень бюджетної прозорості: від непрозорого (до 16%) до задовільного (17-48%), високого (49-71%) або інновативного (72-100%).

Також кожна громада отримає персональний пакет рекомендацій і «дорожню мапу» для підвищення рівня прозорості свого бюджетного процесу. Експерти Партнерства будуть готові допомогти їх впровадити та досягти прогресу.

Завершити оцінювання бюджетної прозорості громад планують восени 2021 року. Національний рейтинг буде представлений громадськості на початку 2022 року.

Проєкт реалізується в рамках Програми «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE), що виконується міжнародною організацією Глобал Ком’юнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

Царичанська 85,3 %
Широківська 62,7 %
Баштанська 59,5 %
Лановецька 59,1 %
Васильківська 58,3 %
Показати ще
Петриківка 19,8 %
Золотопотіцька 18,8 %
Любецька 17,9 %
Білоберізька 17,6 %
Хотинська 5,5 %