Як правильно організувати зворотній зв’язок із громадою у бюджетному процесі

24 січня 2019, 17:45

Без зворотнього зв’язку із своєю громадою всі дії влади будуть односторонніми, не всім зрозумілими і оціненими. Довіра з’являється там, де є діалог. Діалог – це коли обидві сторони мають слово і однакове право. Пропонувати, чути, бути почутим. За експертної підтримки тренерів Аналітичного центру розвитку міста "ЗЕОН" та Партнерства "За прозорі місцеві бюджети!" протягом минулого року на осінній стадії підготовки бюджету 2019 були проведені інформаційні кампанії, розроблені анкети, електронні форми збору пропозицій від громадян до кошторису громади.

Це природньо, коли мешканці громади подають своє бачення того, щоб вони хотіли бачити в громаді. Для цього, власне, і існують місцеві органи влади, щоб чути ці пропозиції і враховувати. Так, з врахуванням не лише бажань, але й експертної думки, можливостей, порядків, передбачених законодавством та місцевими рішеннями ради. Не секрет, що часто мешканці з цими правилами не ознайомлені і слабо уявляють процеси реалізації пропозицій. Але для цього і існує зворотній зв’язок. Щоб розказати, показати, пояснити.

І якщо влада запитала щось у мешканців, то має дати і свою реакцію на почуте: що по силам врахувати, а що ні і чому.

Наведемо, як приклад, Іванівську ОТГ Тернопільської області.

Пропозиції до бюджету 2019 збиралися у письмовій формі під час зустрічей в усіх селах громади і презентаційної інфокампанії в центральній садибі.

Всі зібрані пропозиції відсортувалися, визначилися ті, які не належать до компетенції сільської ради. Решта були розглянуті фахівцями сільської ради, співставлені із своїми стратегічними планами (які до цього спільно із представниками розроблялися) і підготовлені пропозиції для депутатів.

Після прийнятих рішень на сесії відповідальний фахівець за комунікації в ОМС підготувала матеріал із детальним описом по кожній пропозицій, автору і громаді, з якого чітко зрозуміла зворотня реакція – відповідь влади на осінні зустрічі і подані ідеї.

Факт: у базовому бюджеті Іванівської ОТГ на 2019 рік та програмних документах вже враховано 19 пропозицій із 80, що складає майже 24% і на це заплановано виділити 2 229, 65 тис. грн.

новина на сайті Іванівкивраховані пропозиції_1враховані пропозиції_2враховані пропозиції_3враховані пропозиції_4

Повний документ з усіма пропозиціями 

Такий зворотній зв’язок не лише сприяє взаємній довірі, а й самодисциплінує. Адже публічно озвучене – більш ймовірно, що буде виконане.

Царичанська 85,3 %
Широківська 62,7 %
Баштанська 59,5 %
Лановецька 59,1 %
Васильківська 58,3 %
Показати ще
Петриківка 19,8 %
Золотопотіцька 18,8 %
Любецька 17,9 %
Білоберізька 17,6 %
Хотинська 5,5 %